utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Blahobyt, financie > Ako nebyť stále ,,na nule’’

Ako nebyť stále ,,na nule’’

Share Button
Ako nebyt na nule

Foto: freedigitalphotos.net, autor: Sujin Jetkasettakorn

Možno to poznáte: sporíte, sporíte, ale nič nenasporíte. Ako je možné, že sused/kamarát/brat/sestra… si vedia spraviť úspory a ja nie? Nezáleží na výške platu, vzdelaní, či pracovnej pozícii. Ponúkame vám niekoľko rád, ako sporiť a predsa aj niečo nasporiť.

  1. Treba si určiť, koľko ste schopní mesačne pravidelne sporiť. Čiastka by mala byť v takej výške, aby vám potom ešte ostalo na jedlo, réžiu bývania, poistky, dane, ale aj na nepredvídané výdavky. Príliš vysoká suma sporenia by mohla pôsobiť demotivujúco, pretože by vám nevyšiel plat hneď prvý mesiac, prípadne by nezostalo ani na vaše koníčky, posedenie pri káve alebo športové aktivity. Nie je dôležité, koľko sporíte, dôležité je zvyknúť si každý mesiac časť z výplaty odložiť a pokiaľ možno postupne túto čiastku zvyšovať.
  2. Hneď ako vám príde výplata, pošlite si z nej časť na účet stavebného sporenia/termínovaný účet/ … skrátka niekam, kde tie peniaze nemôžete kedykoľvek vybrať a minúť. Prípadne si v banke zriaďte trvalý príkaz. Neodporúčam sa riadiť pravidlom, že odložím toľko, koľko mi na konci mesiaca zostane. Pravdepodobne by mnohým z vás nezostalo nič.
  3. Mali by ste si uvedomiť, že kto neuvážene míňa, ten nezbohatne. Nato, aby ste si peniaze zaslúžili, musíte si ich začať vážiť. Dokázať si ich udržať v hotovosti alebo na účte a nevymeniť ich v krátkej dobe za tričko alebo elektroniku. Aj mnohí úspešní podnikatelia a milionári začali od nuly a reinvestovali do podnikania všetok ich zisk, aby mohlo ich podnikanie rásť. Keby si nevážili každé Euro, každý cent, neboli by tam, kde sú.
  4. Treba vedieť aj dávať. Kto nedáva, nedostane. Alebo dostane, ale nie toľko, koľko by dostal, keby aj dával. Vážme si prácu ľudí. Nato, aby vykonávali svoju prácu-poskytovanie služby, vyrábanie rôznych výrobkov, potrebujú investovať svoj čas. Za ich investovaný čas a námahu si zaslúžia plácu. Medzi nami sú však aj ľudia, ktorí prácu vykonávať nemôžu, lebo majú rôzne hendikepy, prípadne trpia nejakou chorobou a väčšinou dočasne potrebujú pomoc druhých ľudí. Keď môžete, ponúknite im pomoc, venujte im váš čas, prípadne finančné prostriedky.
  5. Treba rozumne investovať. Nie je dôležité peniaze iba sporiť, ale treba nasporené peniaze aj rozumne investovať. Nepomohlo by vám, keby ste vaše dlhoročne úspory investovali zle a potom prerobili. Pokiaľ sa v investovaní nevyznáte, je lepšie sa poradiť so skúsenými ľuďmi, ktorým sa v investovaní darí. Vyhýbajte sa poradcom, ktorí o investovaní radia, sami však žijú z mesiaca na mesiac a žiaden majetok nenadobudli.
  6. Keď chcete mať úspory, prípadne zbohatnúť, nemôžete mať všetko hneď. To, po čom túžite, si nakoniec kúpite. Môžete si na vysnívanú vec odkladať mesačne niekoľko Eur a pritom naďalej pravidelne sporiť. Naučíte sa tak disciplíne a nepodľahnete rôznym pôžičkárňam, ktoré si za svoje služby pýtajú nemalé úroky a daná vec by vás nakoniec vyšla veľmi draho.
  7. Posledný a najdôležitejší bod. Pocit šťastia si za peniaze nekúpite. Preto pojem BLAHOBYT zahŕňa nie len financie, ale aj celkové blaho-pocit šťastia, zdravie, rodinu, mať co jesť, mať kde bývať, mať si čo obliecť, zmysluplné aktivity a mať okolo seba skvelých ľudí.
2882 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.