utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Ovplyvňuje naše zdravie náš vzťah s rodinou, priateľmi a s ostatnými ľuďmi?

Ovplyvňuje naše zdravie náš vzťah s rodinou, priateľmi a s ostatnými ľuďmi?

Share Button
Vztah s rodinou

Foto: freedigitalphotos.net, autor: photostock

Väčšina z nás citlivejšie prežíva zlé medziľudské vzťahy. Potrebujeme byť milovaní, obdivovaní a žiť v mieri. Mať pocit, že ostatným ľuďom na nás záleží. Mať istotu, že aj iní nás potrebujú. Na druhej strane situácie, s ktorými sa stretávame, nie sú vždy ideálne. Sme ľudia, občas takmer dokonalé, inokedy tak nedokonalé bytosti. Niekedy sme podráždení, unavení a podľa toho občas aj konáme. Našimi emočne podčiarknutými a nepremyslenými skutkami môžeme navodiť situácie, ktoré by sa za iných okolností ani nestali. Potom sa samých seba pýtame, ,,bolo nám to treba?‘‘ Prípadne môže nastať aj opačná situácia. Konanie niekoho iného nás zraní alebo sklame. Samozrejme, daná situácia nás mrzí. Trápime sa, hľadáme riešenie alebo to necháme ,,plávať’’ a dúfame, že čas všetko zahojí. Našej psychike to veľmi nepridáva. Môže náš postoj k ľuďom narušiť našu imunitu, či vážnejšie poškodiť naše zdravie?

V živote sa občas môžeme stretnúť s človekom, ktorý, akokoľvek sa snažíme, nemá nás v láske. Nevieme, kde sa stala chyba, ani čo mu na nás prekáža. Alebo nám závidí. O to viac, čím viac sa nám darí v pracovnom či súkromnom živote. Prípadne si ten človek len môže myslieť, že sa nám darí a v skutočnosti to tak ani byť nemusí.“

Medzi nami sú však aj takí, ktorí sa už postupom času ,,obrnili’’ a netrápia sa ,,iba’’ preto, že ich niekto nemá rád, prípadne ich nepozdravil, či neopätoval ich úsmev. Postupne, ako nám roky pribúdajú, si vytvárame akýsi obranný pancier a dokážeme s faktom, že nás nemusí mať nutne každý rád, aj celkom dobre žiť. Mali by sme sa sústrediť na jedno: byť s touto skutočnosťou vyrovnaní. Netrápme sa pre veci, ktoré nemôžeme zmeniť. Zmierme sa s tým, že ľudí nezmeníme.

Môžeme sa stretávať s tými, ktorým na nás záleží. Taktiež by sme nemali neustále myslieť na tých, ktorí nás zranili. Podstatný je náš postoj k ľuďom. Keď máme v srdci pokoj a lásku, cítime sa oveľa lepšie. Keď nám aj niekto ublíži, odpusťme mu v našom vnútri a uľaví sa nám. Prijmime ich takých, akí sú. Nemôžeme vedieť, čo prežili, prečo konali tak, ako konali. Možno nás nepozdravili iba preto, že si nás nevšimli.

Na naše zdravie má vplyv predovšetkým to, čo cítime my. Pocity nenávisti a krivdy človeka ničia zvnútra. Pravdepodobne poznáte ten pocit po tom, ako sa s niekým pohádate. Nie je to nič príjemné. Môže vás bolieť brucho alebo na nič nemáte chuť. Keď sme ochotní človeku odpustiť a už sa viac netrápiť, prípadne cítiť lásku k ľuďom, štartujeme v našom tele liečebné procesy.

Odpúšťajme. život ide ďalej. Nie je čas zaoberať sa minulosťou, lebo potom nám uniká prítomnosť.

Súvislosť medzi zdravím a medziľudskými vzťahmi je jasná. Túto skutočnosť uvádza aj Svetová zdravotnícka organizácia ako jeden z faktorov, ktoré vplývajú na ľudské zdravie.[1] Tí, ktorí majú harmonické rodinné zázemie a dobré sociálne vzťahy, žijú skutočne dlhšie.

Podstatou je byť vo svojom vnútri spokojný sám so sebou. Mať sám seba rád. Mať rád svoju rodinu, nech je akákoľvek, je to rodina. Tolerovať druhých. Tolerovať názor druhých, aj keby sa nám nemal páčiť. Je to ich názor. Aj my si nemusíme o každom človeku myslieť, že je skvelý. Mali by sme tolerovať jeho rozdielnosť a fakt, že každý má nárok na názor. Nemôžeme očakávať, že nás budú všetci milovať, uctievať a konať podľa toho, ako to očakávame. Život nebeží vždy ako by sme chceli. Ale naše vnútro, náš psychický a tak aj fyzický zdravotný stav je zrkadlom nášho konania a myslenia. Vždy si môžeme sami zvoliť, či sa budeme večne trápiť alebo si povieme rázne ,,dosť’’ a začneme s mierom v srdci skutočne žiť.

 

 

[1]Zdroj: http://www.who.int/hia/evidence/doh/en/index1.html

 

5668 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.