utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Vymeňte priateľov, keď je treba!

Vymeňte priateľov, keď je treba!

Share Button
vymente priatelov

Foto: freedigitalphotos.net, autor: photostock

Tak, ako sa s pribúdajúcim vekom menia stromy, rastú a vyvíjajú sa, meníme sa aj my. Z malinkého semienka vyrastie pevný strom. Aj my už nie sme tie maličké deťúrence, ktoré v skupinkách behali po sídlisku či na dvore a vymýšľali si rôzne hry. Stali sme sa zodpovednejšími, pohodlnejšími, usadlejšími a náš čas a úsilie venujeme aktivitám, pre ktoré sme sa z nejakého dôvodu rozhodli. Už aj voľného času je menej. Musíme starostlivo porozmýšľať nad tým, ako a s kým ho využiť.

Ľudia sa menia

Dennodenne stretávame nových ľudí, ktorí nám vstupujú do nášho života a na druhej strane niekto s nami ,,rastie’’ celý život. Keď sa obzrieme spätne, určite nájdeme niekoľko ľudí, ktorí boli našimi najbližšími priateľmi a teraz sa už v našom živote takmer vôbec nevyskytujú. Možno máme aj zopár priateľov, s ktorými si už žiaľ nemáme veľmi čo povedať. A tak je to prirodzené. Keď nám už priateľstvo s niektorými ľuďmi nevyhovuje, nemusíme im venovať množstvo nášho času a môžeme aj úplne prerušiť kontakt. Skutočne si starostlivo zvážme, s kým budeme tráviť čas. Mali by sme sa riadiť tým, ako to cítime, kto nám je najbližší. S kým si rozumieme a radi trávime svoj čas.

Naše rozhodnutie, s kým sa stretávame, nás buď posunie dopredu, alebo stiahne naspäť

Väčšina inšpirácií a pozitívnych zmien v našom živote bola vyvolaná ľuďmi, s ktorými sme sa stretli. Buď nás inšpirovali, alebo nám pomohli rásť. Alebo naopak, my sme boli v niečom vzorom pre nich. Preto je podstatné stretávať sa s ľuďmi, aby sme mohli spolu rásť. S tými, ktorí nás iba ,,vysávajú’’, treba prerušiť kontakt. Buďme pripravení prijať pozitívnu zmenu a nechajme si priestor pre skvelých ľudí.

Náš vzťah s ľuďmi vplýva na naše zdravie

Keď sa stretávame s ľuďmi, ktorých máme radi, sme šťastní. Vtedy naše telo funguje tak, ako má. Ak sa pre nejaký vzťah trápime, treba situáciu vyriešiť alebo vzťah ukončiť. Naše trápenie by sa postupne premenilo na zdravotné ťažkosti. Aj v kvalitných vzťahoch sa občas trápime. Avšak človek, ktorý nám vedome dlhodobo spôsobuje trápenie, za náš čas a dobrotu nestojí.

Porozmýšľajte nad svojimi vzťahmi. Premietnite si, ako sa vyvíjajú Vaše priateľstvá či partnerstvo. Cítite sa dobre pri pomyslení na jednotlivých ľudí? Vyvolávajú vo Vás pozitívne myšlienky? Ak ste si v niektorom prípade povedali ,,nie’’, je načase to zmeniť. Užívajte si šťastné chvíle so skvelými ľuďmi. Držím Vám palce!

2857 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.