utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Žime v prítomnosti a tešme sa z maličkostí

Žime v prítomnosti a tešme sa z maličkostí

Share Button
zime v pritomnosti

Foto: freedigitalphotos.net, autor: Andy Newson

Občas sa nám stáva, že sa priveľmi upíname na budúcnosť a na veci, ktoré by sme chceli mať. Porovnávame sa s ostatnými ľuďmi a túžime po veciach, ktoré nám sú zatiaľ nedostupné. Svoju aktuálnu domácu a finančnú situáciu zvaľujeme na ostatných. Nežijeme naplno, ale len prežívame, lebo si nevychutnávame, čo nám prítomnosť ponúka. Nevyužívame možnosti, ktoré život prináša, lebo sme pevne mysľou naviazaní na niečo, čo nás trápi. Vyhovárame sa, že ,,až keď to dosiahneme, môžeme byť šťastní”. A potom príde zase niečo ďalšie, pre čo sa ,,oplatí” deptať. Žijeme ,,zaškatuľkovaným’’ životom a bojíme sa improvizovať. Nedokážeme si naplno vychutnávať krásne chvíle a tešiť sa z maličkostí.

Žijeme v materiálnom svete, plnom všelijakých ,,veľkých’’ vecí, ako aj rôznych drobností. Zvykli sme si na domácich pomocníkov, rýchly prístup k informáciám prostredníctvom internetu, ako aj na pohodlné nákupy objednávaním z domu a s dopravou až k dverám. Nikdy nebolo nakupovanie také jednoduché ako teraz. Môžu nám ale materiálne veci pomôcť k šťastnejšiemu životu?

Takmer všetko sa dá kúpiť ,,hotové’’. Veci si stačí priniesť domov a uložiť na svoje miesto. Oveľa menej sa tak zaoberáme vlastnou tvorivosťou a fantáziou, ktorá by mohla vyplniť náš vzácny voľný čas namiesto televízora alebo počítača. Niekedy si stačí zasadiť kôstku citróna či namaľovať obrázok. Tieto drobné činnosti zvyknú človeku urobiť veľkú radosť a je možné do týchto aktivít zapojiť celú rodinu. Deti sa budú radovať, že ich ,,citrónik’’ rastie a naučia sa tešiť z jednoduchých vecí. Umenie je tešiť sa z maličkostí a vychutnávať si život v prítomnosti. Netreba sa upínať na minulosť, ani veriť, že nám šťastie prinesie drahé auto alebo väčšia výplata.

Niekedy sa venujeme zdanlivo podstatným veciam, pri ktorých si nahovárame, že patria k prioritám. Zabúda sa na rodinu, priateľov, lásku a radosť. Pokúsme sa občas skutočne ,,vypnúť’’ a vychutnávať si prírodu, teplo domova, chvíle oddychu. Tešme sa viac. Usmievajme sa. Treba si nájsť čas aj na seba a najbližších a vnímať ich celou svojou osobnosťou, nie iba neprítomne sedieť a myslieť na starosti, ktoré sa tým aj tak nevyriešia.

Krásne je pozerať sa na život z pohľadu detí. Kto má dieťa alebo mladšieho súrodenca, určite mi dá za pravdu. Dieťa si všimne, že na oblohe svieti mesiačik, ešte ho aj pochváli, aký je krásny. Alebo pozoruje vtáčika na zábradlí balkóna. Neunikne mu ani melodická pesnička, na ktorú hneď vymyslí nejaký tanec. Veci dokáže využívať na rôzne účely, takmer každá zbytočnosť v domácnosti má zrazu zmysel. Stačí mu rodičovská láska a ľudia, s ktorými sa môže od srdca smiať. Veď čo je krajšie ako detský smiech? Spomínate si na seba v detských časoch?

Nie je podstatné, kde sme, ale s kým. Nezáleží na tom, koľko vecí a peňazí máme, ale ako ich dokážeme využiť a či sa z nich vieme naozaj tešiť . Žime v prítomnosti a užívajme si všetko, čo nám život ponúka. Možností je skutočne veľa. Nedávajme si podmienky, kedy budeme šťastní. Nebude to potom; šťastný deň je práve dnes. Každý spôsob, ako užitočne a sláskou vyplniť čas, sa ráta. Každá aktivita, ktorá vytvára pridanú hodnotu, či už pre nás alebo našich blízkych, je úžasná. Tešme sa ako najlepšie vieme, smejme sa od srdca a rozdávajme radosť ďalej, potom sa k nám bude rada vracať naspäť 😉

 

5320 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.