nedeľa , 26 september 2021
Domov > Články > Život bez neustálej únavy, tráviacich ťažkostí, kašľa a angíny? Všetko je možné!

Život bez neustálej únavy, tráviacich ťažkostí, kašľa a angíny? Všetko je možné!

Share Button
zivot bez unavy

Foto: freedigitalphotos.net, autor: imagerymajestic

Ste v podstate zdravý človek. Netrpíte žiadnou vážnou chorobou. Ale predsa nie ste úplne fit. Z času na čas vás trápi nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, angína, únava, máte alergiu či tráviace ťažkosti. Pravdepodobne to poznáte. Nie je to také vážne, ale ako vám to vie znepríjemniť život. Keď si potom zhrniete, koľko dní, týždňov a mesiacov v roku sa ,,dávate dokopy’’, môže z toho vzniknúť celkom pekné číslo. Aké by to len bolo, žiť život bez týchto neželaných javov. Mnohí sa aj snažíte žiť zdravo a venujete svoj čas a peniaze prevencii. Ako je potom možné, že želaný efekt neprichádza?

Nie je prevencia ako prevencia

Najlepšou prevenciou je kvalitná strava, dostatok spánku, pohybu a psychická pohoda. Taktiež stretávať sa s ľuďmi, s ktorými si máte čo povedať a nabíjajú vás pozitívnou energiou. Zvoliť si prácu, ktorá vás baví a predovšetkým nestresuje. A nerobiť z komára somára.

Psychická pohoda je správna cesta

Vo svojom okolí poznám veľa ľudí, ktorí mávajú neustále sa vracajúce bolesti hrdla, či angíny. Pôvod je väčšinou emocionálny. Niečo sa daného človeka dotklo, prípadne zažil veľký nával stresu. Keď sa nám stane, že zažijeme niečo pre nás citovo veľmi zaťažujúce, je vhodné si danú situáciu vysvetliť, prípadne ju pochopiť, poučiť sa z nej a nepripúšťať si sklamanie, zlyhanie, či krivdu. Naše telo nám dáva najavo, že niečo vo svojom živote robíme zle a je načase sa nad sebou zamyslieť, doriešiť veci, netrápiť sa, nestresovať a určiť si priority.

Čo je kvalitná strava?

A práve tu nastáva najväčší zmätok. Mnohí z vás sa už niekoľko rokov snažíte zdravo žiť, skúšate rôzne potraviny. Aj ja som už vyskúšala takmer všetko. Spočiatku som si myslela, že stačí zaviesť grahamové rožky, veľa ovocia a zeleniny a jesť bielkoviny v podobe mliečnych výrobkov. Moja pleť vykazovala viditeľné nedostatky a zdravotné ťažkosti sa vracali. Povedala som si, moja strava asi nie je dosť kvalitná.

Začala som si o výžive zisťovať viac. Veľmi ma prekvapil fakt, že si človek môže konzumáciou väčšieho množstva surového ovocia a zeleniny v zime dokonca uškodiť, pretože vtedy nie je ich sezóna. O to horšie, keď sa v zime konzumujú citrusové plody a zeleninové šaláty.

Príroda je najmúdrejšia. Čo sa v našich končinách v aktuálnej sezóne vypestuje, to by sme aj mali jesť. S mierou. S ovocím a zeleninou to v zime nepreháňať, lebo majú na náš organizmus ochladzujúci účinok. V lete sú nenahraditeľné a pre naše zdravie veľmi dôležité. V zime sú vhodné cibuľa, cesnak, jabĺčka, mrkva, zeleninové polievočky, vývary z kostí. Celoročne platí pravidlo, zo stravy vynechať cukor, kravské mlieko a bielu múku. Teda aj grahamové rožky, či prifarbované ,,tmavé’’ chlebíky. Sladkosti nahradiť sušeným ovocím, medom, či kvalitnými nesladenými domácimi džemami. Pokiaľ ste milovníci mliečnych výrobkov, nahradiť kravské mlieko nepasterizovaným kozím alebo ovčím. Dokážeme ich ľahšie stráviť. Neoddeliteľnou súčasťou zdravej stravy sú strukoviny a celozrnné obilniny.

Je toho veľa, čo by som mohla ohľadne výživy ešte popísať. Čoskoro vás potešia ďalšie príspevky. Na záver iba rada, nedajte sa zmiasť masívnou reklamnou kampaňou producentov potravinárskych výrobkov, či kritikou okolia. Váš cieľ je jasný. Byť celoročne zdravý, veľa vládať a cítiť sa jednoducho výborne. Vaše telo sa vám za váš prístup zdravím odvďačí 🙂

3315 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.