utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Dokážeme sa liečiť sami?

Dokážeme sa liečiť sami?

Share Button
liecit sami

Foto: freedigitalphotos.net, autor: ponsuwan

Občas sa nám prihodí, že naša imunita neslúži tak, ako by mala. Potom nasleduje známy kolobeh: návšteva lekára, lekárne, prípadne ešte ďalšieho lekára a užívanie liekov. Pre nás je to také automatické, že neváhame a obraciame sa na nášho lekára s vierou, že ,,to vie najlepšie’’. Skutočne nám môže pomôcť so všetkými našimi zdravotnými ťažkosťami? Pozná naše telo lepšie ako my? 

Mnohí z nás, žiaľ, nemajú chuť premýšľať nad tým, čo a ako urobiť, aby sa dostali znovu do formy. Preniesť túto úlohu na lekára a nechať si oznámiť, čo so sebou spraviť, je predsa také pohodlné. A ešte lepšie znie fakt, že po pár dňoch užívania antibiotík sme zase schopní plného pracovného nasadenia. Naproti tomu predstava dlhšieho ležania v posteli nemusí znieť natoľko lákavo. Predovšetkým ak sa práca nespraví za nás, prípadne na nás po návrate z PN-ky budú čakať ,,nabrúsení’’ kolegovci, ktorí museli pracovať aj za nás.

V skutočnosti každá choroba prichádza ako určité upozornenie a na záver sa od nás očakáva ponaučenie.

Keď sme sa nezdravo stravovali, preťažovali a nevenovali svojmu telu dostatočný čas na spánok a oddych, určite si to vyžiada daň v podobe fyzického vyčerpania s rôznymi následkami. Ak by sme zvolili cestu rýchleho vyliečenia, nemali by sme čas premýšľať nad tým, čo sme spravili zle a prečo sme chorí. Naproti tomu horúčka poctivo vypotená a vyležaná v posteli nám poskytne množstvo času na premýšľanie a zváženie zmeny, aby sme sa už do podobnej zdravotne nepriaznivej situácie nedostali.

Počúvajme svoje telo.

Mali by sme mu dôverovať, pretože nám vysiela jasné signály, keď s nami niečo nie je v poriadku. Potom už len treba indície zobrať vážne a včas vykonať potrebné zmeny na našom životnom štýle. Keď sme napríklad večer veľmi unavení, je lepšie ľahnúť si hneď do postele. Na druhý deň môžeme skôr vstať a porobiť veci, ktoré sme večer nestihli. V prípade, že nás bolí hrdlo, je vhodné ho ihneď vypláchnuť soľou. Nečakajme, kým sa stav zhorší a bude si žiadať dlhodobejšiu domácu alebo medicínsku liečbu.

Berme každú indíciu na vedomie. Ak zanedbáme drobné signály, čoskoro sa vrátia v podobe oveľa vážnejších zdravotných problémov.

Za vážnymi chorobami, ktoré si žiadajú ráznejšiu zmenu, sa väčšinou skrýva dlhodobé fyzické vyčerpanie, psychické trápenie, strach, stres z práce či školy, prípadne hnev, závisť a nenávisť. Nášmu telu prospieva pocit šťastia a pozitívne myslenie, ktoré sa potom odzrkadľuje vo fyzickej kondícii.

Najlepšou voľbou je prevencia.

Môže ňou byť pohyb, ktorý napomáha nie len zdravému telu, ale aj mysli. Po náročnom dni je vhodné ísť si zabehať, zaplávať, alebo sa poprechádzať do prírody. Človek naberie nové myšlienky a krajší pohľad na svet.

Buďme k sebe úprimní. Zhodnoťme si svoj zdravotný stav. Ale skutočný stav. V dnešnej dobe sa človek považuje za chorého až keď takmer nechodí alebo nerozpráva. Mnohé z pre nás už tak samozrejmých nepríjemných zdravotných stavov, ktoré nám znepríjemňujú každodenný život, sa dajú napraviť. Či už spánkom, zdravou stravou, alebo zmenou myslenia. Skutočne máme schopnosť liečiť sa sami. Už nebuďme leniví a venujme sa nášmu zdraviu skôr než sa ani inak nebude dať. Iba zdraví budeme naplno prežívať každú chvíľu a tešiť sa z našich úspechov.

3613 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.