utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Katarína Ježovicová: Chrbtica je strom vášho života

Katarína Ježovicová: Chrbtica je strom vášho života

Share Button

_MG_9106Hovorí sa, že v zdravom tele zdravý duch. Keď niektorá časť nášho JA, či už fyzická, alebo psychická, nie je dlhodobo v poriadku, život musíme žiť s istými obmedzeniami a veľakrát nie tak naplno, ako by sme chceli. Chrbtica je strom nášho života. Aj vďaka nej sa môžeme hýbať a vykonávať každodenné aktivity. A v poslednej dobe sa mnohí ľudia sťažujú práve na bolesti v oblasti chrbtice. Aj preto sa Katarína Ježovicová, veľmi sympatická precvičovateľka jogy rozhodla realizovať ,,Projekt zdravý chrbát‘‘: ,,Ak sa človek nevie ráno postaviť z postele, alebo musí užívať analgetiká na to, aby mohol odísť do práce po vlastných, netreba to brať na ľahkú váhu…

 

Projekt zdravý chrbát vznikol na základe mojich skúseností s ľuďmi, z ktorých veľká časť mala vážny problém s pohybovým aparátom, konkrétne s chrbticou. Bolesti chrbtice sú civilizačná daň za nekonečné sedenie za počítačom, za volantom automobilov a celkovo za sedavý spôsob života.’’

Jogový príbeh Krataríny Ježovicovej je skutočne veľmi pestrý, medzinárodný a zaujímavý. Skúsenosti naberala vo svetovo uznávaných štúdiách jogy (Los Angeles, Texas-Austin, Moskva, Viedeň). Po niekoľkých roOLYMPUS DIGITAL CAMERAkoch sa však rozhodla vrátiť na Slovensko, kde pracuje ako lektor jogy na profesionálnej úrovni. Založila spoločnosť JOGA ZDRAVO, kde sa nie len cvičí joga, ale zároveň aj ,,podáva terapia‘‘- smeje sa Katka J ,,Ľudia potrebujú pohyb zameraný na chrbát, keď cítia, že niečo nie je v poriadku. Celkové pochopenie svojho tela. Zastavenie sa a nájdenie samého seba. Takisto je to s dychom, ktorý si častokrát vôbec neuvedomujeme. Veď dychom sa náš život začal a dychom sa aj skončí. Dych je prostriedok, ako ovládať samého seba. Spojenie vedomého dýchania a pohybu dáva človeku priestor na zastavenie sa, ktoré v tejto uponáhľanej dobe vsetci veľmi potrebujeme.’’

Bolesti v oblasti chrbtice spájame s mnohými ťažkosťami, akými sú bolesti hlavy-migrény, ktoré súvisia krčnou chrticou a taktiež s nespavosťou a skorým ranným budením kvôli bolestiam v oblasti chrbtice. Prekvapivé pre mnohých môže byť to, že tá hrozná bolesť ani nemusí súvisieť priamo s chrbticou, ale s vnútornými orgánmi, či s psychikou. Na chrbtici sa totiž nachádza bod pečene a žalúdka, žlčníka, srdca a mnohé ďalšie, viac na obrázku.

mapa_bolesti

Obrazok zdroj: http://777888.eu/sk/vnutorne-organy/

Preto keď chrbtica zabolí, nie vždy to znamená poplach, že treba ísť k lekárovi a brať lieky. To, čomu venujeme čas, to aj v našom živote prekvitá a keď zanedbávame naše zdravie a prevenciu, potom môžu drobné indície nášho tela v podobe menších ťažkostí prerásť do vážnych chronických stavov. Veľakrát je riešenie oveľa jednoduchšie a pohodlnšie, než by sme si mohli myslieť. Katka nám toho prezradila viac:

,, Joga podporuje fyzické a duševné zdravie zároveň. Treba si uvedomiť, že cvičenie jogy zameranej na chrbticu si vyžaduje spomalenie a ustálenie. Každý jeden cvik (asán) v sebe ukrýva veľký význam a dáva cvičiacim určitý pocit, ktorý si uvedomujú a preciťujú. Vnímajte a počúvajte svoje telo, čo vám hovorí.

Zostavu cvikov pre ZDRAVÝ CHRBÁT som pripravila tak, aby cviky napomáhali pri odbúravaní bolestí v oblasti krížov, lopatiek, ramien, krčnej chrbtice, precvičujú sa platničky, posilňuje sa malé svalstvo v oblasti vertebrálnych diskov a predchádza sa ich opotrebeniu. Cvičením špecifických cvikov si vaše telo zároveň zvykne na vzpriamenú pozíciu a bude vás nosiť pyšných a spokojných.

Ľudia, s ktorými som sa stretla, sa mi častokrát sťažovali, že ich bolí chrbát, že sú takí poskracovaní, že sa ani nezohnú a teda že joga asi nebude nič pre nich… Práve naopak! Treba si uvedomiť, že naše telo je tiež iba nástroj, potrebuje čas a spomalenie. Keď už raz problém s chrbticou vznikol, je riešiteľný a treba mu venovať pozornosť.

1392964_723006567726751_1338005003_n

Vy všetci, ktorí máte záujem urobiť niečo pre svoje zdravie a venovať sa práci so svojim telom, venujte veľmi veľkú pozornosť svojej chrbtici a práci s ňou. Chrbtica je strom vášho života, pretože každý stavec má plyv na orgány vo vašom tele. Všetko so všetkým súvisí a má svoj význam. Treba sa počúvať, rešpektovať svoje telo a urobiť niečo pre to, aby sa váš stav zmenil, alebo napravil. Pokiaľ aj nemáte ťažkosti, neváhajte a venujte čas prevencii, aby sa u vás zdravotný problém nikdy nedostavil a žili ste v zdraví a pohode. Držím vám palce!’’

Viac informácií o aktivitách Kataríny Ježovicovej nájdete na http://www.jogazdravo.sk/

 

11865 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.