utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Dagmar Gabulová: Keď je žena spokojná sama so sebou, je to tá najlepšia investícia, ktorú si môže dopriať

Dagmar Gabulová: Keď je žena spokojná sama so sebou, je to tá najlepšia investícia, ktorú si môže dopriať

Share Button

SebaveDagmar Gabulova 3domie je v nás. Je o tom, ako sa cítime vo vlastnom tele a ako sme sami so sebou spokojní. Ľudia si totiž o nás vytvárajú názor na základe toho, ako na nich pôsobíme, teda na základe nášho zovňajšku a toho, čo na nich vyžarujeme. Keď sme oddýchnutí, upravení a vyrovnaní, vyžarujeme pozitívnu energiu a ostatní sa nami chcú viac obklopovať. Oblečenie nám v tom môže výrazne pomôcť, ale aj uškodiť – pridáva, či uberá na veku, na kráse, na pohodlí, ale v mnohých prípadoch aj na sebavedomí. Šaty by nám mali dodávať šmrnc, rozžiariť nás a mali by sme sa v nich cítiť ako vo svojej druhej koži. Nielen o oblečení sa dnes budeme rozprávať s Dagmar Gabulovou, prvou certifikovanou koučkou štýlu pre SR a ČR a krásnou dámou, ktorá má prácu svojich snov: pomáha ľuďom byť krásnymi vo vnútri i navonok.

Style CoachingTM (koučing štýlu) je v našich končinách novou záležitosťou. Je to zaujímavá tvorivá práca, ktorá si vyžaduje zmysel pre krásu. Kde ste sa o Style Coachingu dozvedeli a čo Vás viedlo k rozhodnutiu venovať sa práve oblasti krásy a štýlu?

Svet krásy ma priťahoval už od detstva. Najskôr to boli bábiky Barbie, neskôr svet modelingu, interiérového dizajnu, až som nakoniec zakotvila v módnom časopise ELLE. Verila som, že práca v komerčnom svete krásy je pre mňa tou správnou cestou. Mýlila som sa. Predsa len na mňa čakalo niečo oveľa zmysluplnejšie – Style Coaching. Táto práca si síce vyžaduje vášeň a zmysel pre krásu, ale to nie je všetko. Jej nevyhnutnou súčasťou je taktiež skutočný záujem o ľudí a úprimná túžba im pomôcť. Moja práca sa týka v prvom rade ľudí a až potom módy, nie naopak. Cez Style Coaching mám možnost meniť nie len ich vzhľad, ale i životy, a to mi dáva obrovský zmysel.

Mnohé ženy sa občas v živote túžia cítiť ako princezné, aby sa o nich niekto staral, radil im, čo by mali nosiť a zvýraznil ich krásu a jedinečnosť. Ako reagovali dámy, keď sa dozvedeli, že sa to môže stať skutočnosťou a na pár dní sa tak vďaka Vám môžu ocitnúť v centre pozornosti a starostlivosti o ich vzhľad i šatník?

Dámy si tú starostlivosť a pozornosť vedia maximálne užiť. Baví ich objavovať svet farieb a štýlu, aby sa naučili využívať svoju prirodzenú krásu na maximum. Nikto nás to predsa nikdy neučil. Pravdou však je, že každá žena chce byť krásna. A to nielen navonok, ale sa túži krásnou a sebavedomou aj cítiť. Skutočná krása je ukrytá vo vnútri každého z nás a dobrý Style kouč vie, ako prepojiť vnútornú krásu a osobnosť s tou vonkajšou a ukázať to najlepšie z každého klienta i navonok. Keď ste spokojná sama so sebou, je to tá najlepšia investícia, ktorú si môžete dopriať.IMG_0766

Vyhľadávajú Vás častejšie známe osobnosti a podnikateľky, alebo aj mamičky na materskej dovolenke, či staršie dámy?

V najbližších dňoch sa chystám vytriediť šatník českej speváčke a moderátorke Heidi Janků. Často sa na mňa však obracajú ženy z biznisu, ktoré potrebujú v práci reprezentovať, alebo zladiť šatník s firemným dress code. Mamičky na materskej taktiež nie sú výnimkou, hlavne tie, ktoré sa chystajú naspäť do práce a potrebujú tomu prispôsobiť svoj šatník. Počas materskej sa im zvykne zmeniť postava i štýl obliekania, preto potrebujú obnovenie šatníka, ktoré im nezaberie veľa času. V poslednej dobe sa teším záujmu aj starších dám, ktoré majú popri vnúčatách konečne viac času aj na seba a rady si zmenu vo svojom živote doprajú. Žena si zaslúži byť krásnou v každom veku!

Sú medzi Vašimi klientmi aj muži? Ak áno, majú iné požiadavky ako ženy?

Zameriavam sa na image poradenstvo, zostavovanie šatníkov a personal shopping pre ženy. V porovnaní so zahraničím je táto oblasť z pohľadu väčšiny našich mužov výlučne ženskou záležitosťou. S obľubou sa prizerajú a živo sa o ňu zaujímajú, ale majú pocit, že oni sami zmenu nepotrebujú. Sú samozrejme aj takí, ktorí majú o Style Coaching vážny záujem, je ich ale oveľa menej než žien.

Aké šatníky mali dámy zo Slovenska a Českej republiky? Bolo s nimi veľa práce?

Vytriedenie šatníka na veci, ktoré danej osobe farebne, strihom, alebo štýlom škodia a na veci, ktoré jej pristanú, trvá v priemere 2 až 3 hodiny v závisloti od veľkosti šatníka. Najdlhší čas, ktorý mi triedenie šatníka zabralo, bolo 6 hodín. Boli to obrovské tzv. walk-in šatníky, v ktorých bolo nazhromaždené obrovské množstvo vecí za posledných pár rokov. Keďže miesta bolo dosť, nebola potreba ich priebežne vyradzovať, tak tam iba ležali a zaberali miesto, hoci sa v nich ich majiteľka už necítila pohodlne. Každá to máme vo zvyku – odkladať s argumentami typu, “čo keď do toho schudnem”, “niekedy sa mi to ešte môže zísť” a podobne :). Pravdou je, že to, po čom sme nesiahli posledné 2 roky, už pravdepodobne nosiť nebudeme. Na druhej strane, pri takýchto “čistkách” často nájdeme aj skvelé kúsky, ktoré žena buď dostala, alebo si ich sama kúpila, ale nevedela ich nosiť a vhodne nakombinovať. Preto sa venujeme aj kombinácii oblečenia a doplnkov, ktoré prejdú mojim prísnym výberom :).

Akých chýb sa pri výbere obleIMG_9312čenia najčastejšie dopúšťame?

Nakupujeme oblečenie, ktoré sa nám páči na kamarátke, kolegyni, alebo modelke v časopise. Niekedy sa nám však môže stať, že to, čo vyzeralo tak nádherne na niekom inom, vyznie na nás akosi inak a nemáme v tom zo seba dobrý pocit. Častokrát si totiž neuvedomujeme, že kamarátka má úplne inú postavu, farbu vlasov a očí, dokonca odlišnú osobnosť ako my, takže to, čo rozžiari ju, nemusí byť zárukou, že bude mať rovnaký efekt aj na nás.

Mnohé ženy majú nedostatok sebadôvery a netušia, že veľakrát stačí zopár malých trikov a zrazu je z nich očarujúca dáma. Každá žena je krásna a jedinečná. Podarila sa Vám už skutočne viditeľná premena, kedy sa ,,šedá myška’’ premenila na sebavedomú dámu?

Dovolím si tvrdiť, že sa to stáva v každom jednom prípade. Rada sledujem, ako mi ženy kvitnú pred očami a stávajú sa z nich dámy s iskrou v očiach, žiarivým úsmevom a zdravým sebavedomím. Keď sa začnú obliekať do správnych farieb, lichotivých strihov zvýrazňujúcich prednosti ich postavy a maskujúcich nedostatky a prispôsobia štýl oblečenia svojej osobnosti, začnú sa na seba postupne inak pozerať. Sú na seba akosi menej kritické a majú sa viac rady. Začnú žiariť vo vnútri i navonok a ich okolie na to okamžite zareaguje. Komplimenty nenechajú na seba dlho čakať, čo im dáva ešte väčšiu odvahu experimentovať a posúvať sa ďalej. Zatiaľ sa mi nestalo, že by sa klientka vrátila naspäť do starých zabehnutých koľají “šedej myšky”. Práve naopak, ženy mi skôr hovoria, že si už nevedia predstaviť nosiť pôvodne obľúbené čierne či šedivé kúsky :).

Nízka sebadôvera a nespokojnosť sám so sebou môžu vyústiť do zdravotných ťažkostí. Prekvapivé je, že veľakrát majú vnútorné nepokoje kvôli ich zovňajšku práve krásne ženy. Poradíte nám, ako odbúrať vlastné negatívne presvedčenia a postoje k sebe samému?

Vo všeobecnosti platí, že keď chceme byť viac pozitívni, potrebujeme sa obklopovať pozitívnym. Takže keď chceme posilniť sebavedomie a spokojnosť sami so sebou, potrebujeme sa stretávať so sebavedomými a spokojnými ľuďmi. Prostredie robí skutočne veľmi veľa! Je nesmierne dôležité vyberať si inšpiratívne vzory a obklopovať sa takými ľuďmi, akými sa sami chceme stať.

To, ako sa cítime, má neuveriteľný vplyv na to, ako na ostatných ľudí pôsobíme. Na čo okrem pohodlného oblečenia vhodného strihu, farby a materálu by sme mali myslieIMG_0491ť, aby sme sa postarali o výborný prvý dojem a skutočný záujem o našu osobu?

Aby sme boli autentickí a sami sebou. To, čo ľudia na nás vidia navonok (farby, štýl oblečenia, reč tela, gestá a pod.), potrebujú z nás aj cítiť. Iba vtedy je náš image pre nich jedinečný, dôveryhodný a zapamätateľný. Je to práve štýl nášho oblečenia, farby, ktoré nosíme, naša reč tela a celková starostlivosť o vzhľad, ktoré o nás toľko vypovedajú – o tom, kým sme, čo si o sebe myslíme, rovnako ako aj to, ako s nami ostatní môžu zaobchádzať.

Čomu ďalšiemu sa okrem individuálneho poradenstva pre ženy venujete?

Po prázdninách mi opäť začínajú workshopy pre medzinárodné spoločnosti, v rámci ktorých učím ich zamestnancov, ako si poradiť s firemným dress code. Som tiež súčasťou novej kampane na farebné kontaktné šošovky, kde radím, ako ich vhodne využiť ako módny doplnok pre zmenu vzhľadu. Poskytujem tiež personal shopping pre hostí jedného krásneho hotela v Prahe. A najnovšie sa púšťam do veľmi zaujímavej oblasti – tréningu personálu obchodov s dámskym oblečením v oblasti farieb, strihov a štýlu, z čoho mám veľkú radosť, pretože verím, že to ľuďom prinesie obrovskú hodnotu a úplne iný zážitok z nakupovania.

Predpokladám, že aj Vy rada nakupujete 🙂. Ktoré kúsky oblečenia kupujete najradšej a prečo?

V poslednej dobe sú to topánky a doplnky – šperky, kabelky a šatky. Sú totiž tými dôležitými detailami, ktoré “make the difference”. Keďže mám v živote aj v obliekaní rada pestrosť a rôznorodosť, sú to práve doplnky, ktoré mi umožňujú spestriť a meniť outfity. A áno, nakupovanie je mojím hobby a posledné roky už aj pracovnou náplňou. Milujem v obchodoch hľadať tzv. perly :).

Odkiaľ čerpáte pozitívnu energiu a ako najradšej trávite voľný čas?

Mám rada veselých a usmiatych ľudí s dobrým srdcom. Trávenie času s nimi ma nabíja, aj robí šťastnou. Keďže som spoločenský typ, ľudí i zábavu si užívam. Podobný efekt má na mňa aj šport. Posledný rok driem na svojej postave a zdravom životnom štýle viac, než kedykoľvek predtým. Jedine pri pohybe vypínam hlavu a naviac ma drží vo forme. Úplne najradšej však mám, keď môžem “vzlietnuť” a vydať sa na cesty. Svet mi dáva krídla a prináša nDagmar Gabulovaové inšpirácie do života.

Ešte nám na záver prezraďte, akým mottom sa v živote riadite?

“Ži a nechaj žiť!“. Už ako dieťa som totiž nemala rada, keď mi niekto hovoril, čo mám robiť a ako mám žiť. To platí doteraz a preto je toto jedno z mott, ktoré vyznávam :).

Ďakujem za krásny a inšpiratívny rozhovor.

Pre viac info o práci Dagmar Gabulovej navštívte

www.dagmarstyle.com

www.facebook.com/dagmarstyle

6050 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.