utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Konajte tak, aby ste boli zdraví

Konajte tak, aby ste boli zdraví

Share Button
KOnajme tak aby sme boli stastni

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net; Autor: arztsamui

Keď sa nad sebou zamyslíme, zistíme, že si za svoje zdravotné problémy častokrát môžeme sami. Po prijatí tohto faktu sme na začiatku cesty k ich úspešnému riešeniu. A zase sme to len my, ktorí najlepšie vieme, čo napraviť, aby sa aktuálny zdravotný stav zlepšil. V našom živote by mala vládnuť rovnováha. Keď sa rovnováha z nejakého dôvodu naruší, nastupuje stav zvaný choroba. To, ako a čo konáme a ako cítime, sa odrazí na našom zdraví. Preto, keď sme chorí, mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo tomu predchádzalo, kde sa rovnováha narušila. Začat konať tak, aby sme sa zase vrátili do stavu rovnováhy.

Veľakrát siahame na dno svojich možností. Napriek pocitu vyčerpania či chronickej únavy ignorujeme indície, ktoré nám naše telo podsúva. Indície, ktoré nás mali varovať pred nerovnováhou, ktorá vyústi do zdravotných ťažkostí. Spomalenie, odpočinok, zdravá strava či aktivity, ktoré nás robia šťastnými, pohyb alebo pobyt v prírode sú úžasnou prevenciou.

Zdravie je základ. Potom môžeme mať prácu, založiť si rodinu, venovať sa priateľom,… Aj naše telo si zaslúži úctu. Mali by sme mu venovať náš čas a starostlivosť.

Príliš sa spoliehame na lekárov. Veríme, že nás zázračné lieky dostanú z každého stavu. Na lekárov presúvame zodpovednosť za naše zdravie a prenechávame im voľbu nad tým, ako nás z nepriaznivého stavu dostať. Žiaľ, je to pre nás pohodlné, ale veľakrát nie tou najšťastnejšou voľbou. Klasická medicína nám veľakrát dokáže pomôcť iba dočasne, prípadne čiastočne. Pravdepodobne zmierni alebo odstráni prejavy choroby, ak však nezmeníme nás prístup k životu, choroba sa vráti, alebo sa prejaví v inej podobe. Často stačí zmena stravy, myslenia, či dobrý spánok a opakujúce sa zdravotné ťažkosti sa už nevrátia.

Alternatívne terapie nám ponúkajú komplexnejšie spôsoby riešenia našich problémov a s dlhodobým účinkom. Napomáhaju nám nájsť stratenú rovnováhu, čiže zdravie. Dôraz nekladú na prejavy ochorenia, ale snažia sa prísť na príčinu zdravotných ťažkostí. Človeka berú ako celok, s jeho charakterovými vlastnosťami, spôsobom myslenia a životným štýlom.

Na to, aby ste boli dlhodobo zdraví, nestačí si napríklad podávať homeopatiká alebo pravidelne cvičiť. Dôležité je rešpektovať vaše zdravie ako celok a docieliť rovnováhu na fyzickej aj emocionálnej úrovni. Znamená to zmeniť životný štýl, myslenie a cítenie. Tešiť sa z maličkostí, žiť v prítomnosti, vážiť si ľudí, oddychovať, ale aj športovať, nezaťažovať sa problémami, ale hľadať riešenia a konať. Uvedomiť si, ktoré vaše konania a rozhodnutia neboli šťastné, pretože ich následkom bolo ochorenie a zobrať si ponaučenie. Postupne sa naučíte, ako vaše telo reaguje, akým spôsobom vám dáva indície a keď ho budete rešpektovať, výsledok je lákavý – skutočné a dlhodobé zdravie.

3565 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.