utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Detské potraviny? Ďakujem, neprosím.

Detské potraviny? Ďakujem, neprosím.

Share Button
dievcatko papa jablcko

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net; Autor: imagerymajestic

Nepamätám si presne, kedy sa tak stalo, ale dnes vo mne obaly potravín pre deti alebo s detským motívom vzbudzujú nedôveru a nezáujem. Potraviny, ktoré by mali byť pre naše deti najvhodnejšou voľbou, vo veľkej väčšine prípadov nie sú zo zdravotného a výživového hľadiska vhodné ani pre dospelú osobu. O to prekvapivejšie je moje pozorovanie, koľko detí je týmito marketingovo krásne vyčačkanými, telo zaťažujúcimi a bezcennými potravinami každodenne kŕmených. Aký je váš odhad? Koľko potravín s detským motívom je skutočne zdravých?

Z môjho pohľadu najčastejšie kupovaným produktom je Bebe Brumík, ktorý zväčša mamičky kupujú už veľmi maličkým deťom. Doteraz nechápem prečo, veď samotné zloženie na obale je skôr odstrašujúce ako lákavé a jeho chuť je skôr umelá ako niečím výnimočná. Viac info o jednotlivých zložkách aj s popisom nájdete na: http://www.vyvazenezdravi.cz/pitevni-protokol-bebe-brumik-30g-kraft-foods-cr-sro

Brumíkom však naša cesta detských lákadiel nekončí. Lízatká, cukríky, slané tyčinky, detské džúsy s takmer nulovým podielom ovocnej zložky či ochutené jogurty sú tou poslednou voľbou. Vedeli ste, že aj slané tyčinky a čipsy obsahujú cukor?

Nedovoľte, aby veľké korporácie zarábali na nevedomosti milujúcich rodičov na úkor zdravia vašich detí. Zloženie výrobku sa na obal píše pre našu ochranu, tak ho čítajme a staňme sa racionálnymi spotrebiteľmi. Keď je nejaký výrobok príliš lacný, je s veľkou pravdepodobnosťou aj zložený z lacných potravinových náhrad.

Načo sa však prehrabávať v množstve spracovaných hotových výrobkov, keď svojim deťom môžeme dopriať čerstvosť – nespracované výrobky, ktoré jedli aj naši predkovia pred mnohými rokmi. Doprajte vašim deťom desiatu v podobe ovocia, zeleniny, orechov alebo celozrnného chlebíka (ideálne upečeného doma v domácej pekárni, vtedy viete, čo ste do neho dali).

V regáloch obchodov už detské potraviny nehľadajte. Slovné spojenie ,,Pre deti‘’ je dnes už iba dobre znejúcou, ale žiaľ prázdnou frázou, za ktorou sa skývajú vysoké dávky cukru a dochucovadiel, aby vašim deťom zachutili a pýtali si ich stále viac. Taktiež krásne farebné obaly a v sladkostiach pribalené nálepky, magnetky či iné lákadlá slúžia na pritiahnutie detskej pozornosti. Je to pritom také jednoduché. Budú jesť to, na čo ich naučíme. Deťom prospieva to, čo nám dospelým – dary prírody. Ovocie, zelenina, celozrnné obilniny, strukoviny, semená, orechy, mak, oleje lisované za studena, prírodné sladidlá ako napríklad med, čistá voda a k tomu dobrý spánok, pohyb a pocit spokojnosti. Poznáte to, keď sú deti zdravé, ich úprimné láskyplné oči sa zrkadlia v šťastných očiach milujúcich rodičov.

7376 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.