utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Katarína Mikuláková: Poslaním festivalov Harmónia je inšpirácia, motivácia k pozitívnym zmenám v živote a zdravý životný štýl

Katarína Mikuláková: Poslaním festivalov Harmónia je inšpirácia, motivácia k pozitívnym zmenám v živote a zdravý životný štýl

Share Button

IMG_3948_DxOZdravie a krása tela i duše, osobnostný i duchovný rozvoj. To sú témy, ktoré sa každoročne predstavujú na festivaloch zdravia a krásy Harmónia. Cieľom tejto krásnej a veľmi obľúbenej akcie je sprostredkovávať informácie o zdravom životnom štýle, aktívnom prístupe k životu a dávať konkrétne tipy a rady ako svoj život žiť kvalitnejšie a spokojnešie, bez chorôb tela a duše. Na čele tejto zaujímavej akcie je inšpirujúca osobnosť Katarína Mikuláková, ktorá nám porozpráva, čo predchádzalo realizácii tejto krásnej myšlienky, čo nám festival ponúka a nielen to…

Ako sa to celé začalo?

Rovnako ako veľa vecí, aj HARMÓNIA Festival sa zrodil na základe mojej nespokojnosti a nenaplnenosti z práce, ktorú som robila dovtedy. Pracovala som ako marketingová manažérka jedného veľkého centra s reštauráciami, hotelom, wellnessom a ďalšími službami. Táto práca, hoci veľmi zaujímavá a dobre finančne ohodnotená, ma po rokoch prestala napĺňať a ja som mala potrebu, pocit, že musím so svojim životom niečo urobiť, niekam sa posunúť. Robiť veci, ktoré majú zmysel, ktoré budú pomáhať ľuďom a zároveň ma uspokojovať ľudsky a pracovne. Určite veľkú rolu zohrala aj potreba väčšej slobody v rozhodovaní a chuť byť sama sebe paňou.

Čo Vás motivovalo k tomu, aby ste sa profesionálne venovali práve zdravému životnému štýlu?

Prvotná bola skôr motivácia krásy a chudnutia. Až neskôr prišlo uvedomenie, že nie krátkodobá zmenIMG_3833_DxOa, ale dlhodobé prijatie určitého životného štýlu môže viesť k celkovej spokojnosti, navodeniu harmónie v živote a v konečnom dôsledku aj k dobrej postave 🙂

Aké poslanie nesie festival?

Festival už od roku 2011 ponúka ľudom informácie z oblasti zdravia, prevencie ochorení, alternatívnej medicíny, krásy a starostlivosti o krásu vnútornú i tú vonkajšiu. Našim ideálom bola antická „kalokagathia“. Navyše poslaním je ponúknuť ľuďom inšpiráciu, motiváciu k pozitivnym zmenám v živote (napr. zmenu v stravovacích návykoch), nové myšlienky v podobe zaujímavých prednášok i novinky zo sveta zdravého životného štýlu. A dobrú atmosféru 🙂

Kedy sa konala prvá akcia a akú mala podobu?

Úplne prvou akciou bola HARMÓNIA Festival zdravia a krásy v Prešove. Konala sa v septembri v roku 2011. Pamätám si na ňu úplne presne. IMG_4047Bol to zaujímavý začiatok. Veľmi náročný, ale stál zato. Lektormi boli napr. Antónia Mačingová, známa autorka kníh o zdravej strave, Andy Pavlík Timková – ex-moderátorka z TV Markíza a aktívna propagátorka zdravého životného štýlu alebo Gustáv Murín, významný slovenský spisovateľ. Navyše, súčasťou tejto prvej výstavy bol aj maratón v zumbe či módna prehliadka športových odevov.

Program festivalu obsahuje okrem zaujímavých prednášok odborníkov z fachu aj výstavy s tematikou zdravia, krásy, relaxu, meranie a diagnostiku zdravia, výživové poradenstvo, masáže, cvičenia, program pre deti, detský kútik, autogramiády známych autorov kníh o zdravej výžive a osobnostnom rozvoji, ezoteriku, numerológiu, ochutnávky zdravej stravy a veľa veľa ďalších zaujímavých vecí. Je ešte nejaká oblasť, ktorú by ste chceli na festivale pokryť?

Určite áno. Vždy je priestor posúvať sa ďalej. Okrem uvedeného chceme všetky akcie spestriť, obohatiť o kultúrnu vložku – napr. v podobe menších koncertov. Veľmi sa nám osvedčili aj čítania z kníh (napr. s Paľkom “Hiraxom” Baričákom), ktoré by sme chceli posunúť do každého mesta, kde festival budeme pripravovať. Celkovo nám ide o to, aby sa ľudia na podujatiach HARMÓNIA cítili príjemne, dokázali v sebe prebudiť pozitívnu energiu a tú dobrú atmosféru, ktorou u nás nasiaknu, aby potom širili i ďalej, u svojich blízkych doma.

Je festival vhodný pre všetky vekové kategórie?harmonia_krasy_125

Určite festival zaujme viac dospelých a strednú vekovú kategóriu, či seniorov. Ale práve programom detského kútika a tiež rôznych tvorivých dielní, workshopov či doplnkového programu chceme zaujať i tých mladších – deti a študentov.

O čo je zvyčajne na festivale najväčší záujem?

To veľmi závisí od konkrétneho mesta. Slovensko, aké je malé, je veľmi rôznorodé. V niektorých mestách je enormný záujem o nové poznatky v podobe prednášok, inde o nákup tovarov a v ďalšom meste to môžu byť služby meraní a diagnostík zdravia, fotenia aury, meditácií alebo aj veštíc.

Čo všetko je možné priamo na festivale kúpiť?

Kvalitné, za studena lisované oleje, bio potraviny, raw cukrovinky, ovocné šťavy, minerálnu vodu, kúpeľné a relaxačné pobyty, rôzne doplnky zdravej stravy, bio kozmetiku, rôzne prístroje a zariadenia na skvalitnenie zdravia – napr. biolampy, masážne prístroje, knihy, literatúru o zdraví a zdravej výžive, aloe vera, ekodrogériu, ekologické oblečenie, špaldové vankúše, šperky z minerálov a polodrahokamov, orgonity a harmonizéry, doplnky do bytu a sviečIMG_4060ky, klasickú kozmetiku, obrazy…. Je toho naozaj veľa a opäť sa ponuka v závislosti od mesta mierne líši.

V ktorých mestách sa konajú tieto obľúbené akcie?

Od roku 2010 do roku 2014 sme podujatia pripravili opakovane v Prešove, Bardejove, Poprade, Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici. Spolu 12 HARMÓNIA Festivalov zdravia a krásy. V roku 2015 plánujeme Žilinu (marec), Nitru (predbežne apríl), Banskú Bystricu (máj), Košice (október-november), Poprad (október-november).

Plánujete rozšíriť toto krásne podujatie aj do iných miest?

Každý rok obohacujeme o nové mesto. HARMÓNIA naberá na veľkosti a zároveň sa šíri aj do ďalších miest. Budúci rok pribudne Nitra. A uvidíme, čo bude ďalej.

DSC_0027

Aká je tendencia obyvateľov Slovenska? Rastie počet ľudí praktizujúcich zdravý životný štýl?

Jednožnačne áno. Čím ďalej, tým viac ľudí na Slovensku – mladších i tých skôr narodených si uvedomuje hodnotu vlastného zdravia, zdravšej stravy, potrebu aktívneho oddychu, pozitívnych myšlienok – všetkého, čo tvorí základ zdravého životného štýlu.

Organizujete aj menšie podujatia, akými sú prednášky, prípadne workshopy?

Termíny festivalov HARMÓNIA sú jar a jeseň. Hoci veľkú časť roka tieto festivaly intenzívne pripravujeme, nájdeme si čas i na organizáciu menších podujatí – napr. Konferenciu pre ženy s názvom „Inspire“, samostatné prednášky na tému zdravej stravy alebo aj zaujímavé stretnutia s autormi kníh – napr. v súčasnosti sa podieľame na propagácii Intenzívneho večera s Brandon Bays, autorkou bestselleru Cesta z USA.

Aké novinky ešte chystáte? Na čo sa môžeme tešiť?

Prezradím, že chystáme skvelý súbor prednášok so zaujímavou a kontroverznou témou Slovanstva. Verím, že budeme pokračovať aj v aktivitách – workshopoch o veľmi užitočnej Terapii Cesta podľa BrandonIMG_3626_DxO Bays a tiež na ženských konferenciách a motivačných/inšpiratívnych podujatiach pre ženy-podnikateľky.

Na záver nám ešte prezraďte, akým mottom sa v živote riadite?

Nie je to motto, čím sa riadim. Ale vždy prajem ľuďom len to najlepšie – zdravie, lásku, spokojnosť, pokoj v duši, harmóniu. Rovnako si tieto pozitívne slová opakujem i ja sama, pre seba a každý deň. A ono to funguje. Stretávam krásnych ľudí a sama žijem život, aký som vždy chcela.

Prajem vám všetko dobré, veľa zdravia, krásy, spokojnosti a nadšenia z ďalšej práce.

Ďakujem za krásny a inšpiratívny rozhovor.

Viac informácií o festivaloch Harmónia a o ďalších akciách pre zdravie nájdete na

http://www.harmoniafest.sk/

http://www.akcieprezdravie.sk/

Najbližší festival sa koná 8. novemba v Poprade.

HARMONIA logo Final

HARMONIA-2014-POPRAD-A5-Letak-PROGRAM-1

HARMONIA-2014-POPRAD-A5-Letak-PROGRAM-2

 

5315 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.