utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Sila ľudí spočíva v uvedomení si, že tú silu majú a že jej majú viac, ako si myslia, že jej majú

Sila ľudí spočíva v uvedomení si, že tú silu majú a že jej majú viac, ako si myslia, že jej majú

Share Button

Máte aj vy túžbu cítiť sa úžasne vo s1266270_10151853630695549_449710620_ovojej koži a žiť svoj sen? Radi sa obklopujete pozitívnymi ľuďmi a pracujete na tom, aby sa Váš život uberal tým správnym smerom? Aj tieto otázky dnes budeme riešiť s veľmi obľúbenou a inšpirujúcou osobnosťou – Michalom Hrehušom, trénerom osobného rozvoja a zakladateľom Myšlienky dňa a Veselých vecí, ktorého mnohí z vás poznáte z Facebooku, kde svojich priaznivcov inšpiruje a povzbudzuje zaujímavými a pozitívnymi myšlienkami.

Ako pri mnohých úspešných projektoch, aj na začiatku cesty za fantastickou ideou, akou je Myšlianka dňa, sa skrývala nespokojnosť. Ako vznikla Myšlienka dňa?

Nápad na Myšlienku dňa, teda službu, vďaka ktorej budú ľudia zadarmo dostávať každý deň email s jednou pozitívnou myšlienkou, sa zrodil dva roky predtým, ako som odoslal prvú správu.

V roku 2009 som bol na seminári Boba Proctora (jeden z účinkujúcich vo filme Tajosmtvo) v Londýne. Bol to môj prvý seminár vôbec a zároveň aj jeden z najdrahších a najhodnotnejších, aké som doteraz absolvoval. Vznikol tam nápad nielen na Myšlienku dňa, ale aj na stránky Myslím pozitívne na Facebooku. Bol to v podstate míľnik, od ktorého sa všetko, čo robím, začalo odvíjať.

Bob Proctor nám vtedy odporučil, aby sme sa prihlásili do jeho programu, v ktorom sme dostávali každý deň jeden citát. Každý deň som čítal jeho emaily a cítil som, ako mi veľmi pomáhajú začať každý deň pozitívne. Vtedy som si povdal, že takúto službu raz spravím aj ja pre Slovákov a Čechov.

Tak, ako sa vekom a súsenosťami meníme my ako osobnosť, prichádzajú nám stále nové a častokrát aj lepšie nápady. Ako sa postupom času menil koncept Myšlienky dňa?

Predovšetkým, Myšlienka dňa bola veľmi dlho len tým – myšlienkou.Uvedomoval som si, že sľúbiť ľuďom, že im budem každý deň posielať email so starostlivo vybraným citátom, je obrovský záväzok. Chcel som si byť preto istý, že 665081_10151296924510549_314724955_oho dokážem splniť.

Najskôr bola idea taká, že každý bude dostávať myšlienky dňa v dopredu stanovenom poradí. Ten, kto je prihlásený prvý deň, dostane myšlienku č. 1, ten kto je v desiaty, myšlienku č. 10. Od tohto modelu som musel upustiť kvôli vysokým technickým nárokom.

Teraz dostáva každý prihlásený užívateľ rovnaký citát a je to tak lepšie.

Na Myšlienku dňa už dávno nie som sám. Otvorilo to priestor novým nápadom. Teraz ju pripravuje a odosiela Patrícia Bartlová, s ktorou sme sa od mája 2014 rozhodli pre veľký posun vpred. Začali sme posielať Myšlienku dňa vo forme obrázkov, v ktorých je citát a ľudia to milujú.

Dokonca aj Bob Proctor už posiela svoje citáty vo forme obrázkov.

V dnešnom uponáhľanom svete málokto dokáže ľudí motivovať k tomu, aby sa na chvíľu zastavili a zamysleli, ale Vy to dokážete a Váš spôsob komunikácie s priaznivcami Myšlienky dňa a na Facebooku je obdivuhodný. Je vidieť, že to, čo žijete, aj cítíte. Čo je Vašim poslaním?

Rozhodol som sa, že mojim poslaním je povzniesť 100 000 000 ľudí na vyššiu úroveň vedomia, harmónie, prosperity a šťastia. Ako to spravím? To ešte neviem, ale ani bratia Wrightovci nevedeli, ako zostrojiť liedatlo, keď sa rozhodli, že tak spravia.

Prečo ste sa rozhodli venovať práve osobnému rozvoju?

Skvelá otázka. Nebolo to tak, že by som po tom túžil odmalička. Veľmi dlho som vlastne vôbec nevedel, čo chcem mať, čo chcem robiť a kým sa chcem stať.

Prežil som však veľmi ťažké obdobie v Austrálii. Škola, kvôli ktorej som tam išiel, nestála vôbec za nič. Pracoval som na dvoch miestach, aby som sa uživil. V jednej práci sme mali hrozné vzťahy, v druhej mi za dva mesiace nezaplatili. Mal som dosť veľké finančné problémy a doslova som počítal každý cent, aby som bol v čo najmenšej strate.

Vtedy som videl film Tajomstvo a pochopil som, že ja som zodpovedný za to, aby som bol šťastný. Začal som čítať knihy o úspechu, keďže financie bola oblasť, ktorá ma najviac trápila. Tak veľmi mi to pomohlo, že som sa rozhodol, že budem toto šíriť ďalej, aby som pomohol ľuďom, ktorí sú v rovnakej situácii, ako som bol kedysi ja a chcú sa z nej dostať.

Ako vznikol nápad spojiť sa s ďalšími uznávanými osobnosťami vo sfére osobného rozvoja?

Nebol to môj nápad. Ja som robil veci najlepšie, ako som vedel. Na Facebooku som mal stránku Myslím pozitívne s niekoľko tisíc ľuďmi. Potom som sa na jedn1455092_692437130789909_170337497_nom seminári zoznámil s Markom Dzirasom – českým motivačným rečníkom a korporátnym koučom. On mi navrhol, že by sme mohli na Slovensku niečo spolu spraviť. Hovoril mi to vždy, keď sme sa stretli, asi rok, kým som sa rozhodol ísť do toho naplno a zorganizovať s ním prvý seminár v Bratislave.

Ako sme na tom my, Slováci? Venujeme dostatok času sebe a osobnému rozvoju?

Pozorujem, že čoraz viac ľudí začína kupovať knihy a navštevovať semináre zamerané na ich osobný rozvoj. Všimol som si však aj to, že sme dlhodobo naučení dopriať radšej iným ako sebe. Veľa ľudí sa chce vzdelávať a skutočne túžia zlepšiť svoj život, ale nie sú ochotní dopriať si to školenie, ktoré im v tom môže dopomôcť.

Tu by som rád odporučil všetkým, aby zvýšili svoju hodnotu a vážili si sami seba natoľko, že si doprajú to, čo chcú.

Z Vášho pohľadu, v čom spočíva sila ľudí?

Sila ľudí nespočíva v ničom tam vonku. Sila ľudí spočíva v uvedomení si, že tú silu majú a že jej majú viac, ako si myslia, že jej majú. Páči sa mi jeden výrok, ktorý som raz čítal: „Neverte všetkému, čo si myslíte.“

Ktoré sú najčastejšie prekážky na ceste za našim snom? Čo nás najviac limituje?

Navonok sa prekážky môžu prejavovať rôzne. Pre niekoho je to nedostatok peňazí, pre iného zdravie, partner, či strach zo zlyhania… Musíme si uvedomiť jednu vec.

Sú to všetko veci, ktorým ľudia pripisujú veľký význam vo svojom živote. Kto im ale ten význam pripísal? Kto rozhodol, že tie peniaze, ten partner, ten strach je tou „najväčšou prekážkou“?

Navonok môžeme riešiť peniaze, vzťahy, zdravie, ale kým nezmeníme to, čo si myslíme o týchto veciach a predovšetkým sami o sebe v súvislosti s týmito oblasťami života, nič sa dlhodobo nezmení. Ja verím, že najviac nás limituje to, že si myslíme, že nás niečo limituje. Nemáme pritom ani predstavu, čo všetko dokážeme.

Aké sú najčastejšie želania, ciele ľudí?

Nechcem tu nikoho škatuľkovať a preto si netrúfnem tvrdiť, čo ľudia chcú najčastejšie.

Mám však veľmi rád cvičenie, ktorého úlohou je napísať 101 cieľov alebo 101 vecí, kt994000_651301731570116_601646009_noré chcem. Robím si ho každý rok a napriek tomu, že viem, ako funguje, aj ja sám tam opakujem vždy rovnakú vec. Keď si ľudia píšu 101 cieľov, vždy najprv píšu riešenia svojich problémov. Kazí sa auto? Cieľ je nové auto. Práčka je už stará? Cieľ je práčka, atď. Nehovorím to ako kritiku, ale ako fakt, ktorý pozorujem.

Tísickrát som už počul a čítal: “Mysli vo veľkom.” Už som si mnohokrát myslel, že som to pochopil a stále zisťujem, že sa mám čo učiť, aby som skutočne prozumel, čo to znamená. Uvedomujem si, že pokiaľ budem myslieť na riešenie problémov, presne to dostanem – problémy, ktoré treba riešiť.

Ako prebieha transformácia osobnosti? Čo by sme si mali na začiatku uvedomiť?

Neverím na bezbolestnú transformáciu osobnosti na počkanie. Keď si zoberiete akéhokoľvek úspešného človeka, ktorý sa osobne vypracoval k svojmu úspechu, zistíte, že zlomovým bodom jeho cesty bola nejaká porážka, ktorá ho nezastavila.

Poznám mnohých ľudí, ktorí sa začali venovať sebarozvoju vďaka ťažkej životnej skúške. Ak sa vám niekto sťažuje, ale nie je ochotný spraviť niečo pre zlepšenie svojej situácie, tak ho to asi ešte dostatočne nebolí.

Pokiaľ sa teda nachádzate v situácii, ktorú vnímate ako veľmi negatívnu, máte dve možnosti. Buď necháte, aby vás úplne zrazila na kolená, alebo ju využijete ako odrazový mostík a rozhodnete sa, že spravíte všetko preto, aby ste sa zmenili. To bude začiatok vašej transformácie.

Ako sa neustále motivovať a zotrvať na správnej ceste?

Veľakrát som počul, že vonkajšia motivácia je hlúposť, nevydrží. Motiváciu musíte nájsť v sebe. Je zbytočné motivovať sa zvonka.

Áno, vonkajšia motivácia je dočasná. Nie je to však chyba, ale jej vlastnosť. Nevyhodíte predsa nový telefón preto, že sa mu vybila baterka. Využite to. Motivujte sa zvonka každý deň, každú hodinu, keď treba. O tom je aj Myšlienka dňa – každý deň priniesť jeden citát, ktorý ľudí hneď ráno nakopne a nasmeruje pozornosť na pozitívne myšlienky.

Tento rok som dlhšiu dobu nečítal žiadnu knihu, nepozeral video, ani nepočúval nahrávky z oblasti osobného rastu. Po niekoľkých mesiacoch som si však uvedomil, že som už nemal toľko energie, nadšenia a pozitívneho prístupu k životu, ako kedysi. Teraz sa opäť venujem svojmu rastu každý deň a je to fantastické.

Organizujete rôzne transformačné semináre. Čo by nás mali naučiť?

Všetky semináre organizujem so zámerom, aby ľudí nielen niečo naučili, ale aby účastníci skutočne posunuli svoj život na vyššiu úroveň. V škole sme sa naučili veľa vecí, ktoré nevieme používať. Ja chcem, aby ľudia používali to, čo sa naučia na našich seminároch.1461141_692438757456413_90851264_n

Aké semináre, pobyty, prípadne novinky chystáte v blízkej dobe?

V budúcom roku prinesieme semináre s viacerými slovenskými a českými rečníkmi. Za všetkých spomeniem mená ako Mark Dzirasa, Peter Sasín, Pavel Moric… Veľmi radi by sme priniesli na Slovensko Jaroslava Dušeka.

Sú však dve veci, ktoré budú úplnými novinkami. Tou prvou bude benefičné podujatie na začiatku roka 2015 a druhá novinka prinesie osobný rozvoj na miesta, kde sa doteraz nekonali semináre a kde zaplatiť 70 Euro za vstupenku na seminár bolo príliš veľa.

Čo by ste ešte chceli skúsiť, prípadne sa naučiť?

Už niekoľko rokov sa mi v zozname 101 cieľov opakuje jeden zážitok. Pre niekoho to môže vyzerať ako nepodstatná blbosť a aj ja som si to myslel, keď mi to napadlo. Potom som sa však spýtal sám seba: „Chcem to alebo to nechcem?“ Chcem! Takže, chcem sa kochať výhľadom z najvyššieho poschodia najvyššej budovy na svete.

Akým mottom sa v živote riadite?myslienka-dna-500

Choď za tým, čo miluješ.

Ďakujem za krásny a inšpiratívny rozhovor.

Viac o aktivitách I CAN ACADEMY sa dozviete na http://www.ican.sk/

Prihlásiť sa na odoberanie Myšlienky dňa sa môžete tu: http://www.myslienkadna.sk/

Skvelé motivačné predmety, ako aj darčeky na Viace si môžete objednať na http://www.vesele-veci.sk/

ican240x113

 

8997 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.