utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Desiata do školy – pozor aj jedlo prispieva k chorobnosti detí!

Desiata do školy – pozor aj jedlo prispieva k chorobnosti detí!

Share Button
chlapec s jablkom

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net; Autor: tiverylucky

Veľakrát si súvoslosť medzi tým, čo jeme a tým, ako často bývame chorí, ani neuvedomujeme. Predovšetkým ak sa jedná o naše deti. Najľahšie je prisúdiť kašeľ či sople škôlkarskemu vírusu či práve vyčíňajúcej chrípke. Pritom vidieť vlastné dieťa choré s horúčkou či dusivým kašľom nie je vôbec príjemné. Voľte radšej prevenciu, ktorá je oveľa jednoduchšia, ako by ste čakali.

Sladkosti

Sladké tyčinky tvoria pravdepodobne najväčšií podiel desiatej u školopovinných detí. Zároveň takmer každý deň má v triede niekto narodeniny či meniny. K tomu pridajte sviatky a tradície, ako Mikuláš, Halloween, Deň detí,… Posúďte sami-nie je to malé telíčko zaťažované až moc?

Zaradila by som sem rôzne tyčinky, keksíky, cez cukríky, sladené nápoje, až po sladené jogurty, pretože obsahujú priveľa cukru. Dieťa je potom doslova ,,naspídované‘’, nedokáže sa sústrediť na hodine, učiteľky šalejú, čo to je za divocha a imunitný systém dieťaťa sa musí sústrediť na spracovanie votrelca-cukru. Navyše mnohé sladkosti z obchodu obsahujú rôzne farbivá, prídavné látky a geneticky upravené prísady. Keď už sladkosť, prečo nie celozrnný chlebík s medom? Dobrým pomocníkom sú domáce pekárne. Prípadne si upečte vlastné cookies. Do pol hodinky vrátane prípravy tak máte pre vaše dieťa desiatu na celý týždeň.

Pokiaľ preferujete kúpené, tak voľte zdravé sladké, ako napríklad http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada/0/0/3/1/9/0/?hledatjak=2&slovo=lubs alebo http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada/0/0/3/1/9/0/?hledatjak=2&slovo=LIFEBAR

Ovocie

Niet jednoduchšej desiatej, ako ovocie. Nakrájajte vášmu zlatíčku jabĺčko či hrušku na mesiačiky a skvelá jednoduchá desiata je na svete. Keď k tomu pridáte orechy alebo semená, podporíte tak navyše ešte viac činnosť mozgu. Ideálne je, ak ovocie nebolo chemicky ošetrené, pretože takáto úprava ovocia a zeleniny ho oberá o pre telo dôležité látky a postreky zaťažujú imunitný systém. Nesírené sušené ovocie, ako hrozienka či marhule perfektne nahradia cukríky či lízatká.

Biela múka a mliečne výrobky

Zo skúseností mnohých rodičov sa potvrdilo, že okrem toho, že klasické pečivo a mliečne výrobky sú nielenže veľmi ťažko stráviteľné, ešte sú aj dosť veľkým zahlieňovačom. Preto ak vaše dieťa máva soplíky a kašeľ často, doslova tieto potraviny vylúčte z jeho jedálnička a uvidíte, aké zázraky sa budú diať. Skvelý variant mlieka je ryžové mlieko, ktoré dobre chutí a pre náročnejších milovníkov kakaa s čistým kakaom a medom získa tú správnu arómu.

Ak vás trápi otázka, kde vziať vápnik, ak nie z mlieka, potom vás poteším, pretože mlieko až tak veľa vápnika neobsahuje. Radšej siahnite po maku, orechoch, semenách či ovocí a zelenine a vaše detičky budú krásne rásť a prospievať.

Nápoje

Sladené nápoje, či nápoje s obsahom umelých sladidiel, sú veľkou skúškou imunity vášho dieťaťa, ale samozrejme i vašej. Naučte si vašich najmilších na čistú vodu či nesladené čaje, prípadne občas im doprajte čisté ovocné šťavy, ktoré neboli pasterizované alebo vyrobené z koncentrátu, aby ste im poskytli čo najväčšie množstvo kvalitných živín.

Samozrejme, desiatou sa zdravé stravovanie u dieťaťa nekončí. Tam sa iba ukáže, na akú stravu je zvyknuté. Základ zdravého stravovania sa začína doma. Je len na nás, rodičoch, na čo naše deti naučíme. To si potom budú aj pýtať a kupovať. Bude to na nich vplývať v nasledujúcich rokoch, možno u niekoho aj celý život. Verte mi, existujú deti, ktoré cukrík odmietnu, pretože chcú byť zdravé.

Postupne budeme na našom portáli pridávať tipy pre zdravú a chutnú desiatu pre vaše deti.

Prajeme vám veľa zdravia a krásne chvíle s vašimi najmilšími!

Mohlo by vás zaujímať

http://www.katalogzdravia.sk/detske-potraviny-dakujem-neprosim/

http://www.katalogzdravia.sk/su-detske-potraviny-skutocne-vhodne-pre-deti/

Tabuľka zdroj: http://babetko.rodinka.sk/vyziva/vyziva-deti/vapnik/

Tabuľka zdroj http://www.aktivis.sk/calcium.html

 

10368 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.