utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Tatiana Karovina: Pochopila som, že videním so zavetými očami schopnosti detí nekončia, ale len začínajú

Tatiana Karovina: Pochopila som, že videním so zavetými očami schopnosti detí nekončia, ale len začínajú

Share Button

Náhoda. Jej MTatiana Karovinailosť Náhoda. Po uplynutí času sa môžeme iba otočit, pozrieť sa na minulosť a všimnúť si, že akákoľvek náhoda viedla k zmene.

Tak to bolo aj u mňa. Koncom roka 2011 som sa so svojimi deťmi zúčastnila kurzu vnímania informácií z okolia, ktorý viedol pán Komissarov. Úspešná som nebola, čakala som väčšie výsledky. Keby neboli vidieť úspechy na mojich deťoch, sklamalo by ma to.

Deti sa ale naučili vidieť. Úprimne povedané, nikdy som sa nedivila schopnosti detí vidieť so zavretými očami. Neviem, prečo ma to nefascinovalo. Brala som to s kľudom.

Bolo mi jasné, že schopnosť detí treba podporovať, rozvíjať.  A tak sme každý víkend cvičili. Aby tréning deti bavil, mala som vymýšľať nové formy cvičení. Bavilo ma to, vymýšľať strategický cieľ a stavať k nemu taktickú cestu z konkrétnych cvičení. A to, že mám tri deti rôznych „vekových kategórií“, ma nútilo používať fantáziu.

Od tej doby počítam začiatok mojej skúsenosti ako trénerky intuitívneho vnímania. Ale v tej dobe som ani len v myšlienkach nemala nápad to vyučovať.

Pochopila som, že videním so zavretými očami schopnosti detí nekončia, ale len začínajú. DeD14ti začali rýchlo a kvalitne robiť úlohy, ľahko sa učiť slovíčka z angličtiny a francúzštiny, lepšie si pamätali zemepis a históriu. A mňa začala vážne zaujímať otázka, či je možné rozvinúť vnímanie informácií natoľko, aby nahradilo nejaký zmysel.

Náhoda mi zase raz pomohla odpovedať na túto otázku. O rok neskôr prišli k pánovi Komissárovi na kurz traja nevidiaci od narodenia. Počas kurzu sa vidieť nenaučili. Predbieham a poviem, že aj po deviatich mesiacoch tréningu neuvideli svet. Ale na jeseň v roku 2012 sme boli plní odvahy a chuti pustiť sa do výskumu.

Tak som sa stala trénerkou dvoch nevidiacich. Tretí pokračovať nechcel.

Jeden z tých nevidiacich, pán Antonín (šesťdesiatdvaročný muzikant, rocker, zbožňuje Beatles) býva pri Brne. Ja blízko Prahy. Medzi nami je viac ako 200 km. Ako mám cvičiť? V tej dobe som už ovládala skype. Nemohla som nechať Toniho a rozbiť mu sen. „Budeme cvičiť cez skype!“ Ako sa na to dnes pozerám – bol to odvážny a dosť hlúpy čin. Ale dostala som šancu odpovedať si na svoju otázku: je možné rozvinúť vnímanie informácií natoľko, aby nahradilo nejaký zmysel?

Cvičili sme deväť mesiacov. Pani Ivona bola u mňa v kancelárii jedenkrát do týždňa, s pánom Antonínom sme každý deň skypovali. Raz mesačne som bola u nehD1o, aby sa posunul v priestorovej orientácii.

Ivona mala veľmi aktívny život. Jedenkrát týždenne plávala, jedenkrát buď liezla po umelých skalách alebo strielala z luku, spievala a hrala v divadle. Pracovala ako tlmočníčka.

Chcela by som podotknúť, že učiť sa vnímať, obzvlášť nevidiacim, nie je jednoduchá práca. Ale úspech konkrétneho tréningu bol vždy viditeľný. Preto pani Ivona pokračovala. V júni v roku 2013 sme sa s pani Ivonou rozišli na prázdniny a potom sme sa nezišli. Rozhodli sme sa, že keď sa bude organizovať skupina slabozrakých, ona sa pripojí.

Najvyššie výsledky, ktoré sme dosiahli:

1. Počas tej doby, ako mala pani Ivona zakryté uši, som premiestňovala nábytok, aby som vytvorila prekážky. Mala totiž za úlohu prejsť od okna ku dverám. Je kruté dávať prekážky slepej dáme. Povedali sme si, že nebude behať. Bála som sa totiž, že si ublíži. Ale ona sa tak šikovne a elegantne žensky naučila obchádzať prekážky.

2. Popisovala vlastnosti vecí, ktoré boli pred ňou na stole. Nesmela sa ich samozrejme dotýkať.

Zapáčilo sa jej cvičenie ,,bonbón pod kelímkom‘‘. Tieto bonbóny potom dostávala za odmenu.

Pokračovanie nabudúce 🙂

Tatiana Karovina, lektorka intuitívneho vnímania

Viac informácií o mojich aktivitách nájdete na: http://karovina.cz/

4209 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes