utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Vlnový pohyb – Uvedom si svoje telo a zákony, ktoré ho menia a spoznáš celý svet

Vlnový pohyb – Uvedom si svoje telo a zákony, ktoré ho menia a spoznáš celý svet

Share Button

body_vlna_improveVlnové pohyby sú pohybová filozofia pochádzajúca z Ruska. Ich oficiálnym názvom je Systém celistvého vlnového pohybu, no nám sa to zdalo pridlhé a komplikované, tak sme si povedali, že ich nazveme ľahko, elegante a vyvolávajúc zvedavosť. Presne tak, aké celé Vlnové pohyby sú.

Možno sa pýtate, čo znamená pohybová filozofia. Znamená to, že človek sa učí princípy pohybu, ktoré aplikuje do svojho každodenného života. Pri chôdzi, sedení, práci na počítači, varení, športovaní, milovaní, no jednoducho pri všetkom. Už niekoľkokrát sa nás pýtali, že koľko pohybov táto technika obsahuje. Moja odpoveď je vždy: toľko, koľko je človek schopný so svojím telom urobiť.

Základom je predpoklad, že tá „vlna“ je všade v tele, okolo nás, celý vesmír funguje na zákonoch vlny. Keď sa človek pohybuje vo vlne, tak jeho telo je nezlučiteľné s „blokmi“, či už fyzickými alebo inými.

„Uvedom si svoje telo a zákony, ktoré ho menia, a spoznáš celý svet“

Toto je výrok Nikolaja Kudrjašova, autora Vlnových pohybov.

Prvé, čo ľudí učíme, je vnímať telo, seba, svoje pocity a emócie, ktoré jednotlivý pohyb vyvoláva. Učíme komunikáciu s telom, a taktiež vnímanie, čo hovorí telo človeka. Na škole nás učili, že viac ako 55% komunikácie je na úrovni tela, len 6% tvoria slová. Učili vás niekedy, ako komunikovať s vaším telom, alebo s telom iného človeka?

Komunikácia s telom je bez slov, konceptov a výrazov. Telo je najdokonalejší nástroj, aký máme. Je smutné, že ho veľa krát absolútne ignorujeme, považujeme za samozrejmosť a náhodou ak ochorieme, tak ho obviníme, že zlyhalo. Ako povedal jeden z mojich učiteľov Alberto Hernandéz: telo je náš najlepší tímový hráč, spojenec. Tradičné učenie na školách a v spoločnosti je, že telo môžete za sebou ťahať ako somárika hocikde idete. Pri takomto spôsobe z neho najlepšieho tímového hráča určite mať nebudete.

Ženská a mužská motorika

Jedným zo základných elementov Vlnových pohybov je, že všetky pohyby sa delia na ženské a mužské. Pri uvedomení si týchto pohybov vieme krásne precítiť ich princíp. Ženské vyjadrujú pokoj, harmóniu, lásku, flexibilitu a jemnosť. Na druhej strane mužské pohyby vo vlne sú zase charakterizované expanzívnosťou, silou, rozhodnosťou a aktivitou.

Ako vyzerá hodina Vlnových pohybov?

V prvom rade učíme ľudí vnímať samých seba. Uvoľniť si palce na nohách, šľapu, členok a koleno: náš podstavec, ktorý nás drží. Je dôležité, aby ten bol v poriadku. Vždy pracujeme s pohybom celého tela, nekúskujeme telo na časti. Pracujeme v malých skupinkách (maximálne 8 ľudí) a väčšinou sme dve, aby každý dostal individuálnu pozornosť a odniesol si zo stretnutia väčšie sebapoznanie. Učíme ľudí, ako si môžu pomocou vlnového pohybu pomôcť sami. Ja to nazývam „urob si sám“. Nie je zázrak, keď vám masér alebo terapeut pomôže, ale keď to dokážete sami, tak to ja pokladám za úžasné.

Pohyb je šetrný, zvládne ho každý bez ohľadu na vek, postavu či zdravotný stav. Vlna je hravosť a prebúdza k životu. Doslova. Jedna pani začala robiť veľmi jednoduché Vlnové pohyby so svojou ležiacou babkou a tá po niekoľkých dňoch začala aktívnejšie komunikovať a sadať si.

Skúsenosti s Vlnovým pohybom

Po prvom kurze Nikolaja Kudrjašova v Bratislave (február 2013) som odišla na 4 mesiace do zahraničia, kde som si každý deň urobila pár minút ženské a mužské pohyby. Po návrate domov som zistila, že moje x-áky, ktoré som mala odmalička, sa výrazne narovnali (klenba nebola padnutá, kolená držali pevnejšie a zmenila sa mi postava). Toto ma šokovalo, a tak som si povedala, že niečo na tom bude napriek tomu, že to vyzerá ako ničnerobenie.

Po Vianociach sa nám účastníčky pravidelných stretnutí zdôverili: „ja som bola v takom strese, že som musela zastaviť, zavlniť sa po žensky a hneď som sa ukľudnila“ alebo „ja som toľko robila, že mi už odchádzali členky na nohách a vedela som si ich sama uvoľniť“.

Počas troch rokov mi táto pohybová filozofia zmenila život na ruby: dokážem si sama uvoľniť menštruačné bolesti (ak ich mám), mám oveľa väčšiu dôveru v moje telo, zmenil sa mi milostný život, keď niečo bolí, viem to rýchlo uvoľniť, ak sa potrebujem povzbudiť, tak sa jednoducho zavlním po mužsky a ak upokojiť a uvoľniť, zase po žensky.

Tých mojich zázrakov je veľa a stále objavujem nové. Pre mňa je vlna dar, ktorý som prijala a stále s ním pracujem.

Každý môže objavovať jej krásy, pretože je tu stále. Je len na nás, či sa rozhodneme mať dobre.

Viac o aktivitách Vlnových pohybov ako aj interview s Nikolajom Kudrjašovom o mužských a ženských pohyboch si môžete prečítať na www.vlnazdravia.sk

Autor: Andrea Bajnoková

vlna zdravia

3811 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes