utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Ako budovať imunitu nie len u detí

Ako budovať imunitu nie len u detí

Share Button
rodinka v prirode

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net/; Autor: photostock

Príroda lieči. Bolo tomu tak dávno, je tomu tak aj teraz. Princípy sa nezmenili. Zmenil sa iba systém, ktorý sme si navrhli my, ľudia. Práca do neskorého večera, deti v škôlke, škole, družine, na krúžkoch, alebo sediace doma pri úlohách. Popri toľkých povinnostiach často zabúdame na pre náš život nevyhnutné zdroje – slnko, voda, rastliny,… Prírodná liečba či prevencia pritom nestoja skoro nič a liečia telo aj dušu zároveň.

Slnko

Slnko je pre nás nenahraditeľné a potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu. Každodenná prechádzka je pre budovanie silnej imunity priam nevyhnutná. V médiách a reklamách sa žiaľ spomínajú priam až hrozivé scenáre, čo všetko nám slnečný lúč môže privodiť. Mnohé mamičky tak svoje deti chánia natoľko, že sa k nim životne dôležitá slnečná energia ani nedostane. V zimných mesiacoch je pobyt na slniečku aj v čase obeda absolútne bezpečný a priam nenahraditeľný. Na jar a v lete sa tiež slniečku netreba vyhýbať a po určitej hodine (v lete okolo 17-tej) ani malé deti netreba chrániť klobúčikom. Keď sa silnému slnečnému žiareniu vyhýbate, nevidím dôvod kupovať opaľovací krém, ktorých možné nepriaznivé účinky sa tiež v poslednej dobe veľa spomínajú.

Voda

Mnohí ľudia si nedokážu predstaviť, čo voda dokáže. Prečisťuje telo a podporuje liečbu. Kúpeľ nás zbavuje stresu a čistí našu dušu. Pokiaľ vaše dieťa kašle, alebo má soplíky, neváhajte mu príjem čistej vody, prípadne nesladených tekutín zdvojnásobiť. Veľakrát sa z toho dostane aj bez akýchkoľvek iných podporných prostriedkov.

Med s cibuľou

Cibuľový sirup nie len chutí, ale aj dokonalo plní svoj účel. Podáva oslabenému organizmu pomocnú ruku. Naše staré mamy si ho nevedeli vynachváliť a tak sa cibuľa a med stali dôležitou súčasťou domácej prírodnej lekárničky.

Zázvor, škorica a cesnak

V zime je ideálne do svojho jedálnička okrem cibule zaviesť aj škoricu, závor a cesnak. Majú hrejivý účinok a telo je tak odolnejšie voči chorobám z prechladnutia.

Bylinky

Dostupné sú bylinky či bylinkové sirupy na každú príležitosť. Na povrchové či vnútorné užívanie, proti zápalom či na posilnenie činnosti jednotlivých orgánov. A mnohé liečivé bylinky rastú okolo nás a ani o tom nevieme, ako napríklad púpava a skorocel.

Láska

S láskou pripravené jedlo lieči. Pošlite jedlu lásku ešte predtým, ako ho svojim najmilším naservírujete na stôl. Budú z neho tú úžasnú energiu cítiť. Myslite taktiež na objatia, dotyky, naplnia váš život šťastím.

Slnko, voda, med, rastlinky,… Princíp je úplne jednoduchý a ozaj nestojí veľa. Stačí sa napojiť na mocnú Matku Prírodu. Tešiť sa z jej darov, z možností, ktoré máme a dať na jednoduchosť, prirodzenosť a lásku. Objímajte svoje deti, chodievajte s nimi von na slniečko, do prírody a vychutnávajte si s nimi ich bezstarostný nadhľad a úprimný detský smiech. Kdesi vo vnútri sme aj my dospelí ešte stále deťmi. Skúsme sa aj my uvoľniť, obíjmime strom, zabehajme si na lúke či načúvajme žblnkot lesného potôčika. Povinnosti nám neujdu, tak na čo na ne neustále myslieť? 🙂

2712 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.