utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Ako nájsť lásku bez hľadania: metóda THE WORK

Ako nájsť lásku bez hľadania: metóda THE WORK

Share Button

DSC_7452Všetci po nej túžime, hľadáme ju a sme ochotní robiť v mene lásky neuveriteľné veci. Nosiť nepohodlné veci, chodiť do spoločnosti, kde nás to nebaví, smiať sa na prihlúplych vtipoch a počúvať príbehy, ktoré rozprávajú naši milovaní donekonečna. Všetko v mene lásky. Myslíme si, že keď sa budeme prispôsobovať, keď zabudneme na vlastné potreby, budú nás mať naši miláčikovia viac radi. A stále nemáme dosť, stále nám chýba, chceme viac a viac. Tak hľadáme a vyžadujeme si lásku od okolia, veď si ju predsa zaslúžime, veď robíme čo je v našich silách. Keď sa stane, že si nás osoba ktorú nadovšetko milujeme nevšíma, príde frustrácia a sebaobviňovanie. Môže to byť nedorozumenie, alebo človek, od ktorého lásku očakávame nemá práve svoj deň, má chuť dať si večer sprchu, najesť sa a ísť rovno do postele. Sme takí zaslepení a prahneme po láske, že si to nemôžeme všimnúť. Dostavia sa výčitky,  plakanie do vankúša…

Na túto tému by som mohla písať donekonečna. Väčšinou všetky ženské kávičkovania skončia pri príbehoch o láske. Je tu však spôsob, ktorý nám ponúka iný pohľad na vec.

Ak máte chuť, poďme sa pozrieť na túto tému pomocou štyroch otázok.

Predstavte si situáciu vo Vašom živote, keď ste prahli po láske. Chýbala Vám a hľadali ste ju vonku. Nemali ste dostatok lásky a hľadali ste osobu, ktorá by zaplnila prázdne miesto vo vašom srdci. Možno ste ju v tej chvíli vyžadovali od rodičov, možno ste hľadali vhodného partnera, možno ste ju očakávali od detí.

Kde ste a ako sa cítite? Aký je to pocit hľadať lásku a vyžadovať od okolia? Čo ste ochotný v tej chvíli obetovať v mene lásky?

Máte pravdu, láska je krásna, láska napĺňa, láska dáva životu zmysel. Láska je to, pre čo sa oplatí žiť – ale nie, keď hľadáme, nie vtedy, keď o lásku žobreme, ani vtedy, keď sme ochotný zaprieť samého seba.

Hľadanie je bolestivý  proces, s bolestivými následkami.

Aj v mojom živote boli chvíle, keď som prosila o lásku. Nebol to dobrý pocit, cítila som sa veľmi úboho. Väčšinou to tak býva, človek ktorý o lásku prosí má takýto pocit, a ten druhý sa v tej chvíli cíti na koni. Je to ako závislosť. Človek sa cíti ako narkoman, závislý na pozornosti a láske iného človeka. To žobronenie bolí, mnohokrát ten druhý nie je ochotný vyplniť dieru v našom srdci a trápenie sa zväčšuje. Začarovaný kruh, ale ako z neho von?

Nehľadať lásku kvôli oceneniu a uznaniu.

Len krátko si predstavte, aké by to bolo hľadanie, aká úľava, že všetko, čo práve potrebujete máte v sebe. Láska je niečo, s čím sa ako deti narodíme. Vo vesmíre je to už tak zariadené, že nikto nemusí čakať na ostatných, aby našiel lásku. Ak zvolíme takýto spôsob hľadania lásky, zacítime naozajstnú slobodu. Len si predstavte ten pocit, že ostatných môžete nechať na pokoji. Už nemusíte vyžadovať od ostatných to, čo vám aj tak nevedia dať.

Mne fungovalo, keď som sa dostala do stavu, keď som už nechcela nútiť ostatných, aby mi dávali lásku. Vyčerpávalo ma to, chcela som byť nezávislá od dávania lásky od ostatných. The Work, teda práca mi veľmi pomohol pri tomto mojom hľadaní. Je to veľmi jednoduché, lebo vždy na konci dotazovania sa otáča pôvodná myšlienka.

Čo by mohlo byť opakom hľadania lásky, uznania a ocenenia?

Milovať a oceňovať

Toto vždy funguje! Rozdávať okolo seba lásku, milovať iba preto, že sa cítim pri tom ja dobre. Vyskúšajte si aký je to pocit milovať niekoho len tak bez očakávaní. Za seba môžem povedať, že úžasný. Nikto mi nemusí dávať lásku na to, aby ja som mohla milovať.

Keď sa teraz pristihnem pri tom, že mi chýba láska, už viem, že si môžem tento deficit sama doplniť. Tým , že budem lásku dávať. Nie je to úžasné?!

Milovať a oceňovať samú seba

Druhé otočenie môže byť k samému sebe. A prečo je The Work taký účinný? Lebo vždy pri otočeniach sa hľadajú konkrétne príklady, ako by to bolo možné v danej situácií urobiť. Keď si teraz predstavíte situáciu, keď ste hľadali lásku, a v tej danej konkrétnej situácií začnete hľadať príklady na otočenia, tak moja otázka by bola: Ako by ste to v danej chvíli mohli konkrétne urobiť, a dať lásku samému sebe? Čím konkrétnejšie príklady sa Vám podarí nájsť, tým lepšie.

Žiadny iný človek mi nemôže nikdy dať to, čo v danej chvíli potrebujem. Nikto ma lepšie nepozná, ako sa poznám ja sama. Uvedomenie, že to, čo potrebujem je vo mne mi dáva možnosti, ako si môžem v tej danej chvíli lásku dať. Vrátim sa vždy do situácie, zhlboka sa nadýchnem a čakám, čo sa objaví – čo v tej konkrétnej chvíli potrebujem, a urobí mi dobre. Môže to byť, že sa pochválim, už len za to, že som sa odvážila na túto situáciu workovať a hľadať pravdu. Možno mám chuť si niečo pekné kúpiť, tak si to doprajem, alebo prechádzka, káva s kámoškou. Možností je veľa, každý si môže nájsť tú svoju, ako si môže dávať lásku a podporiť sa.

Prijímam lásku a ocenenia

Opakom hľadania je aj prijímanie lásky a ocenenia. Keď začnem vnímať, koľko lásky je v mojom živote doteraz, cítim vďačnosť. Vďačnosť za to, že mám to šťastie dovoliť si prijímať lásku od partnera, od detí, od cudzích ľudí. Dovoliť si vnímať maličkosti, ktorým som doteraz ani neprikladala pozornosť, vnímať gestá ľudí, pozorovať to.

Ak cítim teraz, že mi chýba láska, začnem opakom – vnímam, koľko lásky už v mojom živote je.

Skúste si to!

Keď som dopísala tento článok, cítila som ešte väčšiu ľahkosť bytia. Viem, že všetkých ľudí môžem nechať voľne dýchať, a vždy bude v mojom živote dostatok lásky. Viem, kde ju mám hľadať.

Autorka článku: Alena Dudášová


Ahojte! Volám sa Alena Dudášová a naučím vás jednoduchú, transformačnú, samokoučovaciu metódu The Work, ktorá mi zmenila život. Metóda síce nie je u nás veľmi známa, ale vo svete pomáha ľuďom už 30 rokov. Ak čakáte, že na našich workshopoch vám budem radiť, alebo niečo vyriešim za vás, tak  ste na nesprávnej adrese. Verím, že každý človek na tejto planéte je jedinečný a všetku múdrosť má v sebe. Nikto na svete nevie, čo je dobré práve pre mňa, tak isto ako nikto nemôže vedieť, čo je dobré práve pre vás.

The Work je cesta do nášho vnútra, kedy hľadáme myšlienky, ktoré nám spôsobujú najväčší stres. Niektoré sú jasné a niektoré sme  ani nevedeli, že ich máme. Tieto myšlienky nie sú ani našou súčasťou, máme ich naučené, zvykli sme si ich používať a ani nás nenapadlo, že by to mohlo byť niekedy ináč. Poďme sa spoločne pozrieť na naše myšlienky pozrieť trochu inak – s nadhľadom a rôznych uhlov pohľadu. Budem s vami zdieľať všetko, čo som sa naučila na mojej ceste až do programu Sprievodca a rovnako myšlienky so seminára s Byron Katie, ktorá je za posledný rok mojou najväčšou učiteľkou. Môj život sa výrazne zmenil, našla som rovnováhu a pokoj, naučila som sa rozhodovať  a akceptovať skutočnosť takú aká je. Celkom som prestala bojovať s realitou, našla som samú seba a užívam si to. Dobrá správa je: Môžete aj Vy!

Viac info ohľadne workshopov nájdete na stránkach: www.alenadudasova.sk

 

 

2518 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes