utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Mudr. Adela Englerová radí. Čo je to doplnková prírodná liečba a ako si v zime posilniť imunitu?

Mudr. Adela Englerová radí. Čo je to doplnková prírodná liečba a ako si v zime posilniť imunitu?

Share Button

aloe_vera_rastlina1Blíži sa zimné obdobie, ktoré je pre naše telo predsa len o niečo náročnejšie. Aj preto sme sa rozhodli na tému doplnková prírodná liečba porozprávať s pani Mudr. Adelou Englerovou.

Ktoré prírodné doplnky výživy sú vhodné pre zimné obdobie na podporu imunity?

V tomto období je určite dôležité pravidelné užívanie vitamínu C. Keď sa bavíme o vitamíne C, ktorý prijímame ústami – rôzne tabletky, prášky, nápoje a samozrejme ovocie, je potrebné , aby sa užíval pravidelne, denne. Nárazové užitie tabletiek s napríklad 1000 mg vitamínu C nemá význam, pretože črevo je denne schopné vstrebať okolo 250 mg vitamínu C, zvyšok sa vylúči. Iné je to pri vysokodávkovom infúznom vitamíne C, kedy je vitamín C podávaný priamo do žily vo vysokých dávkach a vtedy je jeho využitie a účinnosť maximálna.

Ďalším vynikajúcim prípravkom na posilnenie imunity je kvalitný aloe vera gél na pitie. Tiež si treba všímať koncentráciu aloe vera gélu a tiež to, či je pripravovaný iba z dužiny alebo aj z listov. Ten najkvalitnejší je vyrábaný výhradne z dužiny aloe vera rastlín. Listy aloe vera totiž môžu pôsobiť toxicky. Kúra aloe vera gélom by mala trvať minimálne 3 mesiace a práve teraz je najvhodnejší čas na jej zahájenie.ALOE VERA GEL-M
http://www.vitaminex.eu/vitaminex/eshop/38-1-FOREVER-PRODUKTY/101-2-ALOE-Napoje

Tretím nemenej účinným prípravkom je včelí propolis. Propolis je prírodné antibiotikum, látka posilňujúc imunitný systém, s mnohostrannými účinkami na organizmus. Má širokospektrálne účinky antivírusové, antibakteriálne, protiplesňové (antimykotické), protizápalové a antioxidačné. Jeho užívanie v jesennom období posilňuje imunitu a u detí výrazne znižuje výskyt respiračných ochorení. Pre deti je na trhu teraz nový prípravok na báze propolisu, bez obsahu alkoholu, ktorý je zbavený alergénnej zložky.
http://www.vitaminex.eu/vitaminex/eshop/40-1-PROPOLIS
Na trhu sa nachádza množstvo produktov, prípravkov, tabletiek, sirupov, ktoré majú za úlohu posilňovať imunitu. Ja osobne ako lekárka a matka 3 synov uprednostňujem kvalitné a prírodné produkty, u ktorých už mám aj odskúšané, že naozaj nám pomáhajú prekonávať chrípkové obdobia či škôlkárske bacily bez užívania antibiotík.
Ako lekár-onkológ ste sa rozhodli venovať aj doplnkovej prírodnej liečbe. Čo Vás k takémuto rozhodnutiu motivovalo?

Na úvod by som rada vysvetlila 2 pojmy. Často sa stretávame s výrazmi alternatívna liečba a doplnková liečba. Alternatívna liečba je liečba, ktorú si pacient môže vybrať namiesto štandardnej, konvenčnej liečby.

Doplnková alebo tiež komplementárna liečba je doplnkom, akousi nadstavbou ku štandardnej liečbe a má za úlohu zmierňovať príznaky ochorenia, vedľajšie účinky štandardnej liečby, dopĺňať do organizmu látky, ktoré v dnešnej dobe prijímame do organizmu v zníženej miere. Doplnková liečba sa nepoužíva samostatne a nenahrádza konvenčnú liečbu.

Prečo som sa ako lekár rozhodla zaradiť ku konvenčnej liečbe aj doplnkovú?bez-nazvu

Mojim hlavným dôvodom bolo to, že v mojej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti majú veľakrát obavy opýtať sa svojho lekára, akým spôsobom si môžu doplniť svoju liečbu prírodnou cestou. Stále však majú veľa nezodpovedaných otázok, hľadajú veľa na internete, pýtajú sa známych. Toto je teda ten hlavný dôvod – aby sa pacienti mali s kým porozprávať, aby sa mali s kým poradiť a pritom neohrozovali svoje zdravie a šancu na vyliečenie.

Aké výsledky je možné doplnkovou prírodnou liečbou dosiahnuť?

Ako vychádza už zo samotného názvu – doplnková liečba dopĺňa. Jednak dopĺňa bežnú liečbu a tiež dopĺňa do organizmu látky, ktorých má nedostatok alebo ktoré telo potrebuje vo zvýšenej miere v čase zvýšenej záťaže, stresu či ochorení.

Na druhej strane sa dá prírodnými prostriedkami niektorým ochoreniam predchádzať, posilňovať imunitu, zabezpečovať výživu buniek, a tým pádom celého tela. Pretože nešťastím dnešnej doby a stravovania je to, že máme preplnené taniere, no napriek tomu mnohým chýba kompletná zdravá výživa, čo sa automaticky po čase prejaví na fungovaní a zdraví človeka.

Ľudia by si malDSC_33891i uvedomiť, že prevencia je vždy ľahšia, príjemnejšia, lacnejšia a menej bolestivá cesta ako liečenie už vzniknutého ochorenia.

V prípade, že máte záujem o konzultácie a poradenstvo či už na podporu zdravia, prevenciu alebo konkrétne riešenie zdravotných problémov, môžete sa objednať na konzultáciu v našej ambulancii. Ak potrebujete poradiť s vhodnou kombináciou liečivých doplnkov výživy na prírodnej báze, veľmi rada odpoviem na Vaše otázky.

8949 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes