utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Halka Tytykalová: Tancovať orientálny tanec neznamená natriasať sa v korálkovej podprsenke a triasť peniažkami po celom tele

Halka Tytykalová: Tancovať orientálny tanec neznamená natriasať sa v korálkovej podprsenke a triasť peniažkami po celom tele

Share Button

Orientálny tanec je krásny už na prvfoto1ý pohľad. Kto si ho však vyskúša na vlastnej koži, zistí, že to nie je iba o estetike, ale aj o ženskosti, krásnych pohyboch celého tela, pri ktorom telo splynie s rytmom orientálnej hudby. Hlava nestíha myslieť a telo si to celé iba užíva. Dnes Vám ponúkame rozhovor s pani Halkou Tytykalovou, ktorá je certifikovanou lektorkou orientálneho tanca. Dozvieme sa, čo všetko nám tento ženský pohyb prináša..

Pani Halka, keď tancujete, je na Vás radosť pozerať. Prezraďte nám, kde vznikla myšlienka venovať sa orientálnemu tancu?
Keď som porodila svoje druhé dieťa, vrátila som sa do zamestnania. Tak ako mnohé, ma dobehol stres a nasledovalo zvýšenie krvného tlaku. Lekári mi odporučili fyzickú aktivitu aspoň dvakrát do týždňa. Pred deťmi som veľa tancovala a tak som sa rozhodla k tancu vrátiť a našla som si orient.
Je v našich končinách orientálny tanec známy, alebo skôr vzácny?
Je známy, veľa žien si ho už vyskúšali. Skôr bojuje s predsudkami, málokto ho vníma ako skutočný tanec, ktorý zabezpečuje nielen pohyb a relaxáciu, ale aj možnosť interpretovať hudbu, nechať plynúť emócie. Orientálny tanec pritom má veľa rfoto5ôznych podôb. Veselý folklór, ktorý sa líši krajina od krajiny, nádherne ženské beledi, klasické formy, tancovať možno na romantické skladby, pre odvážnejších sú tu rôzne druhy fúzií… Tancovať orientálny tanec neznamená natriasať sa v korálkovej podprsenke a triasť peniažkami po celom tele. Má svoju módu a dbá sa pri ňom na prirodzenú krásu ženy a ladnosť pohybu.
Pre koho je orientálny tanec vhodný?
Často dostávam túto otázku. Skutočne je pravda, že nezáleží na veku ani postave. Poznám vynikajúce tanečnice, ktoré majú viac ako šesťdesiat rokov a tanečnice, ktoré si síce nedokážu nakúpiť bežnú konfekciu v obchodných sieťach, a predsa dokážu zatancovať tak ladne a krásne, pretože ovládajú každý kúsok svojho tela.
Aké zdravotné a iné benefity prináša pravidelný pohyb v orientálnom rytme?
Ak robíte na počítači, rozhýbete stuhnuté časti tela, celkom určite sa zlepší koordinácia pohybu, držanie tela, orientácia v priestore. Pocvičíte si pamäť, rozprúdi sa krv…. Veď je to pohyb a určitý druh telesného cvičenia. Pri chronických chorobách a niektorých zdravotných stavoch dokáže prispieť k náprave, avšak je dôležitá konzultácia s lekárom. Žiaden zázračný všeliek neexistuje, a to platí aj pre orientálny tanec. Nech už sa dočítate na internete čokoľvek :). Dôležitý je individuálny prístup a hľadanie cesty.  A to orientálny tanec určite umožňuje.
V čom Vám orientálny tanec zmenil život?
Vo všetkom. Ale to by sa bolo lepšie opýtať členov mojej rodiny, ktorí si zvykli, že máme napríklad v obývačke obrovské zrkadlo a lustre – stropnice, ktorým nevadí, ak sa pod nimi vyhadzuje hodvábny závoj až po plafón. A že po večeroch učím po kurzoch a cez víkendy vystupujem. A tiež že často cestujem, pretože orientálny tanec sa neustále vyvíja a lektor sa musí priebežne vzdelávať, čo stojí nemálo peňazí. Musím povedať, že si nielen zvykli, ale ma v tom podporujú. Ja osobne som sa v minulosti bála ženských kolektívov a teraz poznám množstvo žien, ich príbehy, často aj ich starosti a strasti, pretože to všetko v tanci vidieť. Orientálny tanec mi priniesol nové a pevné priateľstvá, spoznala som celý rad ľudí, ktorých si nesmierne vážim a upravila som si priority. Podarilo sa nám vytvoriť skupinku nadaných tanečníc, s ktorými chodíme vystupovať – Oriental Essence, máme už zopár medailí zo súťaží a to napriek dočasným a krásnym výpadkom v členstve v podobe tehotenstiev 🙂 A áno, pevne verím, že sa tanec  podpísal aj na výborných výsledkoch tohtoročnej veľkej preventívnej lekárskej prehliadky, aj na tom, že stále držím dych s fyzicky zdatným synom, dokážem spraviť napriek môjmu dátumu narodenia hlboký záklon bez toho, aby ma niečo bolelo, v predklone dám pohodlne ruky na zem, zvládnem šnúru, behám po schodoch bez zadýchania…. Aj to sú dôležité veci.
Ďakujeme Vám za krásny a inšpirujúci rozhovor.
Pre viac informácií o kurzoch orientálneho tanca píšte na halka.tytykalova@gmail.com
facebook_1444142550060
https://www.facebook.com/Oriental-Essence-790666794322764/timeline/
3984 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes