utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Martin Bruncko: Na konci budeme ľutovať iba to, čo sme neurobili. Robte, pracujte, zdokonaľujte sa a robte šťastnými seba a iných!

Martin Bruncko: Na konci budeme ľutovať iba to, čo sme neurobili. Robte, pracujte, zdokonaľujte sa a robte šťastnými seba a iných!

Share Button
Martin Bru

Martin Bruncko

Teším sa, pretože v dnešnom rozhovore sa môžem venovať problematike, ktorá mi je skutočne blízka – zdravie a mentálna práca na sebe. Martin Bruncko je veľmi zaujímavá osobnosť a je pre mňa veľkým vzorom. Okrem toho je aj autor, spíker, podnikateľ, športovec a charizmatický človek, ktorý rúca fyzické a mentálne limity a zdoláva odvážne výzvy. Vydal prelomovú a inšpirujúcu knižku ,,Život bez jedla’’. Otvára ľuďom oči, pretože napriek faktu, že žijeme vo svete, ktorý riadia peniaze a moc, stale máme svoju vlastnú slobodnú vôľu.

Martin, máš veľmi triezve myšlienky, nezávislé na všeobecných vžitých názoroch, pravidlách spoločnosti. Kedy v Tvojom živote nastal zlom, kedy si si povedal, už nebudem taký, akým ma chcú mať nadnárodné spoločnosti, médiá či politici, ale budem sám sebou, zodpovedný za svoje šťastie a svoj život?

Myslím, že to bolo niekedy v roku 2010, keď som spadol na svoje dno. Vtedy som sa rozhodol, že už nemôžem takto žiť ďalej a že musím svoj život zmeniť. Vedel som, že cesta vedie len cez osobnú zodpovednosť za svoj vlastný život a tak som postupne hľadal spôsoby a možnosti.

Zaujímavou témou je život bez jedla. Presne takýto názov má aj Tvoja debutová kniha, ktorá ale nie je iba o nejedení. Aké posolstvo nesie?

Posolstiev je samozrejme viac. V prvom rade som chcel čitateľom povedať, že sa dá žiť život podľa našich vlastných predstáv a nie podľa predstáv nášho okolia. Je v tom veľmi veľký rozdiel. Tiež svojim vlastným osobným príbehom ukazujem, že sa dajú dosiahnuť veľmi zaujímavé výsledky, keď človek naozaj chce a uverí tomu, že to môže aj dosia1549428_10203359948504109_6223330889631510748_n-390x219hnuť. Tá kniha je teda o kondícií, je o šťastí, o zdraví. Kniha je tiež o úspechu a prosperite. Teda je o tom, čo som nemal, ale dosiahol som to zmenou myslenia.

Blíži sa obdobie Vianoc, ktoré pre mnohých ľudí znamená stres a zhon či trápenie, že nemajú na drahé darčeky. Zaujímavo si tému Vianoc poňal v Tvojom e-booku “VIANOCE INAK”. Čo Ťa inšpirovalo k jej napísaniu?

Veľmi jednoduché. Ľudia hromadne idú s davom a to bez ohľadu na to, či to sami chcú, alebo nie. Ale stres, nákupy, zhon, prejedanie sa sú všade naokolo, tak to robia tiež. Majú obavy z toho, čo by bolo, keby robili niečo iné, ako káže všeobecne platný smer. Chceli by mať cez sviatky naozajstný pokoj a kľud. Koľkokrát ľudia kupujú darčeky na ktoré ani nemajú peniaze. A tak si nezmyselne požičiavajú, lebo čo by povedali ostatní, keby oni nedali blízkym nejaký darček. Popri tom si neuvedomujú, že najväčší dar sa ani nedá kúpiť. Pokoj, kľud a čas strávený s tými správnymi ľuďmi je predsa pre všetkých.

Veľmi sa mi páči aj Tvoj článok 10608197_1458384007786897_4057827591644376642_o-390x259o sladkostiach a o tom, ako deťom osladíme život, keď im nebudeme dávať sladkosti. V dnešnej dobe, kedy sú nimi plné regály v obchodoch, bufety v školách, detské vačky na bundách či stoly na oslavách, aj ja mám čo robiť, aby som svoje deti pred nimi chránila. Aké ohlasy dostávaš od rodičov detí?

Väčšinou veľmi pozitívne. Rodičia najprv naučia svoje deti na sladkosti. Myslia si, že to je pre nich odmena. Považujú to za prejav lásky voči nim. Častokrát je to ale jediný spôsob, akým rodič dokáže odmeniť svoje dieťa. Pretože rodičia nemajú čas na deti. A tak to vyriešia sladkosťou a majú dobrý pocit z toho, že urobili niečo, čo dieťa poteší. Neskôr ich to otravuje, keď deti neustále pýtajú samé sladkosti. Tiež sa tu prejavujú všeobecne platné pravidlá. Rodičia, ktorí nedávajú svojim deťom sladké, sú často vnímaní negatívne. Častokrát im vlastná rodina vyčíta, že im nedoprajú nič sladké. Popri tom zo zdravotného hľadiska je to to najlepšie, čo môžu pre dieťa urobiť.20151008_150326-390x219

Počas roka sa zúčastňuješ rôznych podujatí a besied. Akým témam sa v nich venuješ?

Rozoberám hlavne témy ohľadom osobného rozvoja, vnímania reality, športu. A samozrejme vždy príde aj na život bez jedla.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí nie sú spokojní sami so sebou, ale napriek tomu zatiaľ nenašli odvahu niečo vo svojom živote zmeniť?

Aby začali premýšlať. Keď budeme mať všetci 80-90 rokov a zistíme, že sme celý život žili podľa predstáv druhých ľudí a nie podľa svojich. Čo s tým urobíme? Nič. Možno už ani nebudú žiť tí ľudia, pre ktorých sme žili život tak, aby to oni hodnotili kladne. Možno aj búdú žiť, ale bude to už každému jedno. Ale už s tým nič neurobíme, keď sami budeme na samom konci života. Ak chceme žiť život podľa našich predstáv, ak chceme byť naozaj šťastní, urobme to teraz, keď sme na vrchole svojich síl. Ten odpor okolia, to nechápavé krútenie hlavou bude trvať len chvíľu a sám podľa seba viem, že to celé jednoznačne stojí za to.

Akým mottom sa v živote riadiš?

Všetko, čomu uveríš.bruncko-kniha

Ďakujeme za krásny a inšpirujúci rozhovor.

To ja ďakujem veľmi pekne za priestor a príležitosť 🙂

Viac o Martinovi a jeho knižke ,,Život bez jedla” si môžete prečítať na http://martinbruncko.com/

Je nám cťou, že môžeme Martina privítať ako nového člena nášho redakčného tímu. Čoskoro sa môžete tešiť na jeho zaujímavé príspevky 🙂  sledujte nás na webe 😉

2701 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.