utorok , 26 október 2021
Domov > Články > Ako začat s meditáciou

Ako začat s meditáciou

Share Button
Alana

Ako zacat s meditaciou

O meditácii sa v poslednej dobe veľa píše, no pravdepodobne nie každý z nás presne vie, čo slovíčko ,,meditácia“ znamená, na čo slúži a kde a ako sa praktizuje. Pre tých z vás, ktorých táto téma zaujíma, bude čoskoro sa konajúci workshop „Ako začat s meditáciou“ skvelou voľbou.  Konať sa bude 27. januára 18:30 – 20:30 v jogovom centre JOGA ZDRAVO v Bratislave, na ktoré vás majitelka centra a zakladateľka jogového konceptu JOGA ZDRAVO Katarína Ježovicová srdečne pozýva. Workshop bude viesť ayurvédska terapeutka Alana Dev Priya Židziková, ktorá je jednou z lektoriek profesionálneho tímu JOGA ZDRAVO centra, ajurvédskou terapeutkou a autorka románu Posolstvo rieky. Kedže táto téma je veľmi zaujímavá, rozhodli sme sa o tomto podujatí a meditácii porozprávať s Alanou Dev Priya Židzikovou a ponúknuť vám tak niekoľko zaujímavých informácií.

Alana, čo presne znamená meditácia? Čo si pod týmto pojmom máme predstaviť?

Meditácia nie je činnosť, ale je to stav nášho vedomia, pri ktorom ustane všetok pohyb a zastaví sa myslenie. Vtedy sa naša myseľ utíši a v našom vnútri zavládne ticho, ktoré nás celkom naplní. Meditácia je prostriedkom, ako transformovať myseľ prostredníctvom plného prežívania prítomného okamžiku – byť naplno TU a TERAZ.

Má meditácia nejaké viditeľné účinky?

Jednoznačne áno! Pravidelná meditácia má omladzujúci efekt, zvyšuje imunitu a pomáha liečiť rôzne ochorenia. Podporuje hormonálnu rovnováhu, zlepšuje funkcie mozgu, zvyšuje pozornosť a koncentráciu. Je tiež veľmi účinnou metódou proti nespavosti, stresu, strachu a úzkosti. Zlepšuje schopnosť intuície, zvyšuje sebavedomie a dáva nám radosť zo života a pocit šťastia.

Ako často je vhodné praktizovať meditáciu?

Na to, aby nám meditácia pomohla zlepšiť život a zdravie, nemusíme odísť ďaleko do Himalájí a meditovať dlhé hodiny denne. Stačí si občas nájsť chvíľku pre seba, vypnúť mobil, počítač a televíziu, zahĺbiť sa do ticha a naplno vnímať prítomný okamžik – lebo ten je kľúčom k meditácii. Čím častejšie tak budeme robiť, tým sa budeme cítiť lepšie.

Kde je na to vhodné prostredie ?

Najlepšie sa medituje v prírode, ktorá má prirodzene harmonickú energiu. Vhodné je však akékoľvek miesto, kde nás nebude nič rušiť a môžeme na chvíľu vypnúť.

Prezraď nám viac o blížiacom sa podujatí o meditácii. Čo sa na ňom dozvieme?

Povieme si, čo je meditácia, aké sú jej základné druhy a benefity pre telo aj dušu. Dám vám tipy, ako začať s meditáciou a ako ju začleniť do každodenného života. Lebo naše skutočné šťastie pochádza zvnútra a iba tam ho môžeme nájsť. Súčasťou workshopu bude tiež praktická ukážka vedenej meditácie, kde sa spoločne ponoríme do vnútorného chrámu ticha za zvuku tibetských misiek a zvončekov Koshi.

Ďakujeme za príjemný rozhovor 🙂

Na workshop je potrebné prihláAko zacat s meditaciou - Copysiť sa na info@jogazdravo.sk

 

www.jogazdravo.sk

logo_jz.sk_

2954 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes