utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Tajomná aromaterapia

Tajomná aromaterapia

Share Button

10422384_1075065269174044_762216711697547007_nNa prvý pohľad lákavá a pre mnohých isto ešte neprebádaná. Pre iných samozrejmou súčasťou ich každodenného života. Na rozdiel od bežných liečiv predávaných v lekárni sa aromaterapia s výrazmi akými sú liečba a liečenie bežne nespája, hoci jej účinky môžu byť pre mnohých neočakávané a silné. Navyše nezanechávajú po sebe nežiadúce vedľajšie účinky ako väčšina chemických liekov. Preto sme sa rozhodli priblížiť vám túto prírodnú a zároveň lákavo voňavú formu riešenia stresových situácií a prevencie či liečenia bežných chorôb. Ohľadne tejto voňavej témy sme oslovili Katku Ježovicovú, autorku projektu JOGA ZDRAVO na Slovensku a obľúbenú lektorku jogy, ktorá s vášňou prepojila účinky jogy a aromaterapie.

Katka, ako dlho sa venuješ aromaterapii a čo Ťa k nej priviedlo?

Vône boli, sú a viem, že budú pre mňa znamenať viac ako len esenciu. My ženy inklinujeme k vôniam odpradávna a ja som pochopila, že vedia liečiť a riešiť problém fyzického, ale najmä emocionálného zdravia človeka. Nič sa nedeje náhodou. Aj mne aromaterapia vstúpila do života v ten správny čas, kedy som sama riešila zdravotné problémy spojené s ochorením žalúdka a tráviaceho traktu. Vtedy som pochopila význam slova terapeutická kvalita a to, že tieto kvapky sa dajú vnútorne užívať.

Čo Ti za toto obdobie aromaterapia dala?

V prvom rada ako lektorka jogy som pocítila úžasnú silu energie a ochrany. Meditácia a relaxá276cia nabrali iný rozmer. Utíšenie a upokojenie prišlo skôr a pocit vlastnej vnútornej harmónie s tým.. to presne som potrebovala dosiahnúť na hodinách, kam človek príde unavený a v behu.. Všetci sa potrebujeme uzemniť, spomaliť.

Na čo všetko sa využíva Aromaterapia?

Ja som začala  aromaterapiu testovať na sebe a na svojej rodine. Účinky sa dostavili ihneď a preto som neváhala a aplikovala aromaterapiu do jogy. Momentálne spúšťame projekt Prepojenie modernej aromaterapie a jogy pre učiteľov jogy a pre jej aplikáciu na hodinách. Má neskutočný vplyv na kvalitu odučenej hodiny, imunitný systém človeka a psychiku. Klienti dokážu rýchlejšie prepnúť program a nechať všetko za sebou, sústrediť sa na chvíľku iba na seba. ÉTERICKÉ oleje môžte využívať na prevoňanie domácnosti a zároveň tak ovplyvniť stav svojho vnútroného rozpoloženia a popritom podporiť detoxikáciu tela a mysle. Z éterických olejov dnes vyrábam spreje do miestnosti, čističe na jogové podložky, krémy, ale používam ich aj v kuchyni, kedže sa môžu vnútorne užívať.

Akým spôsobom môžu vonné esencie napomôcť psychike človeka alebo pri ťažkých životných situáciách?

Aromaterapia má holistický prístup, čiže celistvo sa dokáže orientovať na človeka a jeho problémy. Problémy a zdravotné ťažkosti pochádzajú z našej psychiky.

Tým, že sa bavíme o prírodnej silici, kvapky, ktoré sa získavajú z byliniek buď lisovaním za studena alebo parnou destiláciou, majú obrovskú energetickú hodnotu a terapeutickú kvalitu. Limbická časť mozgu je miesto, kde sa uchovávajú naše emócie, pocity.. Éterické oleje – esencie silíc pracujú práve s limbickou časťou mozgu a preto dokážu človeka liečiť na dvoch úrovniach – fyzickej a emocionálnej. Najskôr dávajú do súladu fyzické telo – takzvanú loď nášho života a potom riešia emócie – dušu a myseľ. Častokrát mi ľudia povedia, že ľahšie zvládajú problémy, alebo ľahšie vedia nájsť riešenie. Príjmu veci s nadhľadom a uvoľnia sa. Veľakrát sa vraciame do minulosti a nedovolíme budúcnosti priniesť nové krásne okamihy… éterické oleje nám pomáhajú uvoľniť sa do prítomnosti, uDTpeppermintzavrieť minulosť a pripraviť sa na nové začiatky s láskou.

Aký vplyv má aromaterapia na osobné vibrácie človeka?

Každý z nás má svoj energetický systém a myslím, že veľa ľudí sa tým už začalo aj do hĺbky zaoberať. Transformácia ľudstva k vyššiemu cíteniu prišla vo veľkej miere a veľakrát majú ľudia s tým aj trampoty. Cítia, že sa im v živote niečo deje, zamýšľajú sa nad tým…častokrát nevedia pomenovať to, čo sa vlastne s nimi deje a čo to znamená, že im idú tieto všetky myšlienky hlavou. Je to krásne a mali by sme si uvedomiť, že potlačiť takúto vec znamená ísť do úzadia a potlačiť svoj rozvoj. Veľakrát sa stretávam s tým, že ľudia užívajú antidepresíva iba preto, lebo si nevedia pomôcť, nevedia, čo sa s nimi deje a preto siahnu po chémii a potlačia to v sebe. Aromaterapia ich naopak navedie k tomu, aby to prijali, riešili a posunuli sa vpred. Najskôr si poriešili fyzické telo – LOĎ a potom emocionálne telo – KAPITÁN, potom aj celá POSÁDKA (rodina a okolie) bude spolupracovať a bude šťastná. Vibrácia človeka sa preto zmení na pozitívnu a vyššiu. Potom si k sebe vieme pritiahnuť to, čo práve potrebujeme, na ceste za nájdením vnútornej rovnováhy.

Zaujímavým produktom je voňavá lekárnička. Priblíž nám prosím tento pojem.

Každý mesiac mávame pravidelné prednášky pre tých, ktorí majú záujem vzdelávať sa a učiť sa esenciálne oleje používať. Na prednáškach prednášajú rôzni hostia na rôzne témy, ako napríklad rodinné zdravie, emocionálne zdravie, imunitný systém, žena a jej hormonálny systém atď.

Na prednášky sa môžete prihlásiť cez linky na FB stránke DoTerra Slovensko

Je aromaterapia vhodná aj pre deti a tehotné mamičky?

Áno, už v tehotenstve sú EO vhodné ako prírodná alternatíva pre mamičky, ktoré nechcú do seba dávať chémiu a prírodnou cestou si pomôcť pri riešení problémov, ktoré s tehotenstvom prirodzene prichádzajú – ranné nevoľnosti (Digest Zen – zmes na trávenie obsahuje fenikel, koriander, anýz ) atď.. Vyhýbať by sme sa mali v tehotenstve Šalvii, Bazalka až pri samo241(1)tnom pôrode ako podpora pri kontrakciách. Úžasným olejom po pôrode je zmes Balance, ktorá dostáva do rovnováhy hormóny ženy po tak náročnom zážitku.. Hneď po narodení je dobré potrieť chodidlá babätká KadidlomMyrhou – uzemnenie na tejto zemi.. (detičky prvý rok života často plačú, môže to byť spôsobené tým, že majú problém s ukotvením dušičky).

Deťom do 3 rokov sa odporúča iba difúzovať alebo potierať nožičky, kde sa cez reflexné dráhy na nohách EO dostáva do celého systému. Teplotu vieme znížiť natretím Peppermintu do chodidiel.

Ako majiteľka štúdia Joga Zdravo som v spolupráci s Miškou Začkovou minulý rok uviedla Projekt esenciálnej jogy pre tehotné mamičky za asistencie éterických olejov.

Odporúčam knihu Stephanie Fritz – Esenciální oleje v období tehotenství.

Ktoré olejčeky je vhodné nosiť bežne so sebou?

Olejčeky si môžte nadávkovať do malých fľaštičiek a mať ich stále poruke. Ja mám vždy so sebou Peppermint – kvôli bolesti, osvieženiu, chuti, Levanduľu na upokojenie alebo na poranenie, OnGuard – v tomto období velmi dôležitá imunita a ochrana pred nižšími energiami. Každý mi dá zapravdu, že sem tam sa vyskytnú v našom okolí vysávači energie, od ktorých negativity sa môžme účinne ochrániť napríklad týmto olejom.

Ktorá vonná esencia je najpredávanejšia?

Veľmi preferovaná je Levanduľa,pretože pravdepodobne každý z nás má potrebu sa ukľudniť a uvoľniť. Peppermint – ako som už spomínala, po jedle pre čistý dych ale aj energiu, bolesť. Čo považujem za TOP, je Divoký pomaranč, ktorý sa považuje za najsilnešie antidepresívum vôbec. Vyzdvihne náladu, môžte ho pridať do pohára s vodou.. Celkovo nakopne a poteší 🙂

Pre mnohých je veľmi zaujímavým zážitkom prepojenie jogy a ajurvédy. Môže aromaterapia ešte viac umocniť výsledný efekt a liečivé účinky j233ogy?

Áno, určite. Mňa osobne oslovilo to, že som pri nanesení EO na telo alebo difúzovaním miestnosti, kde sa JOGA precvičuje, dosiahla úžasný efekt vnútorného ukľudnenia a nacítenia si seba samej.. Vlastne meditácia nabrala úplne iný rozmer.. klienti si to neskutočne chvália a sú okamžite pri sebe. Ľahšie sa im vypína od bežných problémov a tak ako si vždy na začiatku hodiny hovoríme – Nechajme všetko za dverami tejto miestnosti- to sa nám aj podarí a oveľa rýchlejšie 🙂 Už len samotné dýchanie sa predĺži napríklad po použití éterického oleja Peppermint. Aromaterapia veľmi ovplyvňuje naše dýchanie a celý respiračný systém, nervový systém….

Aký je rozdiel medzi klasickými aromaolejčekmi, ktoré dávame do lampy so sviečkou, a tými vašimi?

Terapeutický. Naše oleje môžete vnútorne užívať. Preto Vám pomáhajú na rôznych úrovniach. Nie len vdychovanie, ale aj natieranie na pokožku a vnútorné užívanie zosilňuje účinky.

Čo znamená terapeutická kvalita?

Éterické oleje kým sa dostanú do fľaštičky, ktorú držíte v rukách, prechádzajú náročným procesom. Byliny sa musia najskôr dopestovať na miestach na to určených v rôznych oblastiach sveta. Prechádzajú certifikáciou a overením kvality (každá jedna fľaštička musí spĺňať hodnoPetalDiffuser1ty a normy) .

Terapeutickou kvalitou sa myslí to, že sú naozaj vyrobené z tých najkvalitnejších bylín na to vypestovaných a overených. Užívame ich vnútorne a do lámp so sviečkou ich nedávame – na to sú príliž drahé, ale aj cenné. Je to ako raw strava – tiež sa zohrieva iba do 40 stupňov, aby nestratila na kvalite živín. Vonné lampy už sú minulosť – používajte difúzery, kde sa za studeného odparovania do ovzdušia éterické oleje dostanú do vášho tela bez škodlivín, ktoré vonná lampa podporená sviečkou uvoľňuje.

Kde sa môžeme o aromaterapii dozvedieť viac?

Prednášky o aromaterapii nájdete na FB stránke DoTerra Slovensko alebo môžte kontaktovať priamo mňa na info@jogazdravo.sk a objednať sa na osobnú konzultáciu.

Ďakujeme za krásny a inšpirujúci rozhovor 🙂

Viac info nájdete na https://www.facebook.com/doTERRAslovensko/

logo_jz.sk_www.jogazdravo.sk

 

5762 Zobrazené celkovo 3 Zobrazené dnes