utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Monika Mon Hodásová: Pre niekoho je šalát liekom, pre niekoho jedom

Monika Mon Hodásová: Pre niekoho je šalát liekom, pre niekoho jedom

Share Button

Všetko, čo sIMG_5195ama nám v živote udeje, má presný význam a má nás niečo naučiť. Niekedy nám na pohľad zlé okolnosti môžu radikálne zmeniť život k lepšiemu. Veľmi inšpirujúca osobnosť a terapeut, ktorý rieši veci komplexne, Monika Mon Hodásová by o tom vedela rozprávať. Aj práve vďaka ťažším chvíľam v živote sa teraz venuje práci, ktorá ju napĺňa, dáva jej zmysel a pomáha mnohým ľuďom žiť šťastný, zdravý a naplnený život. Veríme, že vám interview s ňou a jej krásne odpovede  prinesú veľa inšpirácie a odhodlania zmeniť veci k lepšiemu.

Monika, aktivity, ktorým sa venuješ, sú zastrešené pod krásnym názvom Cesta Poznania. Kde sa začala Tvoja cesta za poznaním?

Celý náš život, od prvého nádychu až po posledný výdych, je našou cestou poznania. Moja cesta poznania sa teda začala v jednej z bratislavských nemocníc pri mojom narodení 🙂 Spoznávame ľudí a veci okolo seba, neskôr sa pridávajú rôzne životné situácie, zážitky. Avšak do pomerne vysokého veku (niekedy aj celý život) žijeme v poznaní niekoho iného. Preberáme myšlienky niekoho iného za svoje, riadime sa životnými skúsenosťami iných, žijeme s ich negatívnymi presvedčeniami o živote, ľuďoch a sebe samých. To skutočné poznanie a vedomie však začne prichádzať až vtedy, keď sa odvážime hľadať odpovede sami v sebe. Keď sa odvážime pozrieť a žiť v našej pravde. Nie v pravde niekoho iného. Takéto poznanie prišlo do môjho života pred viacerými rokmi. Bolo to v momente, keď kvalitu môjho života vyjadrovalo množstvo absolvovaných zákrokov na mojom tele a množstvo užívaných liekov. Vtedy som si povedala Dosť! Z tŕnistej a bolestivej cesty sa tak stala cesta nádherná a autentická.

Venuješ sa viacerým činnostiam, ktoré sa navzájom krásne dopĺňajú – výživa, jóga a terapie. Keď si u Teba klient objedná komplexný balík služieb, kde zvykneš začať a ako prebieha celý proces poradenstva?

Túto komplexnosť využívam pri klientoch nie len v prípade, keď si klient objedná celý terapeutický balík, ale pri každom jednom stretnutí. Pre mňa je to úplný základ. Preto častokrát keď sa príde napr. klient poradiť ku mne ohľadne výživy, jednak už sladka sosovicapri diagnostike využívam viaceré metódy /samotný jedálniček, zdravotné problémy, orientálnu diagnostiku, reflexnú terapiu, terapiu Sujok, diagnostiku z jazyka a iné/, a následne sa častokrát stane, že mu po stanovení diagnostiky odporučim rôzne dychové cvičenia z jógy, prípadne cvičenia na upevnenie duchovného zdravia. Niekedy sa aj stane, že klient príde ku mne na terapiu Cesta, no po úvodnom rozhovore zistím, že to, čo potrebuje prioritne riešiť, je výživa.

Čo je vlastne Terapia Cesta?

Terapia Cesta je liečebno-transformačná metóda, a to doslovne. Je to metóda, ktorá dokáže pracovať aj s fyzickým, aj s emočným, aj s duchovným zdravím. Telo sa vďaka tejto metóde lieči na bunkovej úrovni, čím dochádza naozaj k silnej transformácií – zmene. Samozrejme pozitívnej 🙂 Terapia Cesta pracuje prioritne s potlačenými emóciami, ich skutočným prežitím a precítením. Vďaka tomu sa telo zbavuje rôznych strachov, smútkov, hnevu, neistôt a zároveň prináša do života radosť, naplnenie a vedomie. Terapia Cesta sa ťažko opisuje, tú treba zažiť 🙂

Aká je podstata stravovania podľa Tradičnej Čínskej Medicíny?

Tradičná čínska medicína (TČM) sa pozerá  na človeka komplexne a ako na súčasť celku, pričom tento celok tvoria dva protipóly – JIN a JANG. Princíp JIN a JANG vyjadrujú rovnováhu v celom vesmíre,  nedokážu bez seba existovať a tak je to aj v strave. Naša strava by mala obsahovať prevažne potraviny, ktoré sú mierne JIN a miernelan-sezam placky JANG. Avšak bežná strava ľudí zachádza do extrémov. Čím extrémnejší JANG budú ľudia jesť, tým extrémnejší JIN si pritiahnu. Napr. keď si dajú muži na obed vyprážaný rezeň (extrém JANG), prirodzene to zapijú studeným pivom (extrém JIN). Alebo ak si dajú ženy na obed vyprážaný syr (extrém JANG), zajedia to koláčikom (extrém JIN). Samozrejme takéto extrémy nášmu telu neprospievajú a následne prichádzajú rôzne ochorenia.

Mnohí ľudia nevedia, čo vlastne je zdravá strava. Rôzne prístupy ľuďom sľubujú rôzne výsledky a žiaľ mnohé trendy v stravovaní im zdravotne môžu veľmi uškodiť. Pravdepodobne poznáš veľa ľudí, ktorí si myslia, že jedia zdravo, ale pritom to tak vôbec nie je.

S týmto sa stretávam dennodenne a je to veľká pravda. Niektorí ľudia dokonca ani nevedia, čo to je zdravie, nie to ešte zdravá strava. Častokrát mi pri konzultácií povedia, že nemajú žiadne zdravotné problémy, no keď sa ich začnem konkrétne na niektoré pýtať (nakoľko viem čítať v ľudoch a viem, že tam tie problémy sú), zistia, že vlastne majú asi 15 zdravotných problémov. Dnes je totižto pre ľudí úplne normálne, že majú napr. kyselinu, že ženy nemajú pravidelnú menštruáciu, že im padajú vlasy, majú migrénu, celé telo ich svrbí, atď… No nie je to rakovina, tak som zdravý. Naše telo je úžasný nástroj a dáva nám neustále signály, ako sa cíti. My ich však nepočúvame. A potom sa stane presne to, že z týchto „malých“ ochorení vzniknú tie civilizačné, západnou medicínou označované za nevyliečiteľne. No a čoIMG_5297a sa týka tých prístupov, je to bohužiaľ tak. Mnohé z nich sú dokonca pre človeka nebezpečné. Ja mám to šťastie, že moje zdravotné problémy ma priviedli k týmto systémom a tým pádom som neostala iba pri teórii, ale všetko som si vyskúšala na vlastnom tele. Poznám výhody a nevýhody mnohých stravovacích foriem a hlavne to vidím aj na svojich klientoch. V každom prípade, výživu treba riešiť vždy individuálne. Pre niekoho je šalát liekom, pre niekoho jedom.

Ako sa zmenilo Tvoje vnímanie života, odkedy si si stravou očistila telo a vďaka Terapii Cesta si objavila duševnú pohodu?

Absolútne radikálne. Častokrát počúvam od ľudí, ktorí sa do výživy nevyznajú, že moja strava je veľmi fádna a že sa musím výrazne obmedzovať a celý môj život je obmedzený. Pre mňa je to presne naopak. Život, ktorý som žila predtým bol plný obmedzení – neustále návštevy nemocníc, množstvo liekov, strachov, hnevu, nedôvery, chýbajúcej sebalásky, negatívnych presvedčení, blokov… Dnes tu nič z toho nie je. Je tu iba čistá pravda, sloboda a láska.

Čo Ti dáva joga?

Joga je veda, ktorú môžete študovať celý život a i tak ju celú neobsiahnete. A IMG_5206cbto je na nej absolútne fascinujúce. Priniesla mi do života obrovský pokoj, pokoru, vďačnosť a radosť. Dovolila mi sa zastaviť, spomaliť a začať vnímať svoje telo. Naučila ma byť prítomná, byť tu a teraz

Akým mottom sa v živote riadiš?

Tých je veľmi veľa a zabrali by tu veľký priestor :)) No jedno mi teraz pri tomto rozhovore vyskakuje: „Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír.”

Ďakujem Ti za krásny a inšpirujúci rozhovor.

Viac info o Monikinej práci nájdete na http://www.cestapoznania.sk/

 

6529 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes