nedeľa , 29 marec 2020
Domov > Články > Súkromný obsah: Smoothie, pomocník v boji proti Alzheimerovi

Súkromný obsah: Smoothie, pomocník v boji proti Alzheimerovi

Share Button

Prinášame vám tipy na zdravé a pestré smoothie raňajky, ktoré dokážu nielen “nakopnúť” váš organizmus, ale poslúžia aj ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe!

Spoznajte silu zdravých smoothie nápojov, ktoré vám pomôžu preventívne sa chrániť pred zákernou chorobou. Ich príprava je rýchla a jednoduchá! Vyskúšajte si doma nasledujúce recepty.

Každý rok si 21. septembra pripomíname Medzinárodný deň Alzheimerovej choroby. Smutným faktom je, že sa jedná  o doteraz nevyliečiteľnú chorobu, ktorá spôsobuje obrovský úbytok nervových buniek v mozgu. Pozitívna správa je ale tá, že prísun dostatku živín má obrovský význam ako prevencia a tiež podstatný vplyv v počiatočnej fáze choroby.

My sa venujeme predovšetkým ovociu, zelenine a prísadám, obsahujúcim hlavne  vitamín E, kyselinu listovú a omega-3mastné kyseliny. Podľa odborníkov sú to 3 veľmi dôležité živiny, ktoré majú na mozog ochranný vplyv. Ak telu dodáte tieto živiny, získate tú najlepšiu ochranu pred vznikom Alzheimerovy choroby.

cokoladovo-bananove-smoothieRaňajky č.1: “čokoládovo-banánové” smoothie

Tento lahodný a obľúbený nápoj sa skladá hneď z niekoľkých dôležitých surovín, ktoré pomáhajú s prevenciou proti tejto chorobe.

  • Banány obsahujú vitamín E aj kyselinu listovú a vďaka fenoplastickým fytoszlúčeninám chránia neuróny pred toxickými látkami.
  • Orechy sú antioxidanty, bohaté na 3-omega kyseliny a vitamín C, ktorému sa pripisujú zásluhy zmiernenia starnutia mozgu.
  • Čokoláda s vysokým obsahom kakaa, v ktorom sú obsiahnuté polyfenoly, ktoré zabraňujú zániku mozgových buniek a rozvoju demencie. Má dôležitú funkciu ochrancu pred stratou pamäti.
  • Škorica je veľmi dôležitým antioxidantom pre naše telo, preto je vhodné ju prisypať nielen do nápoja, ale tiež do jedla (napríklad do ovsenej kaše). Škorica obsahuje dve zložky, ktoré ničia tau proteíny, neslávne označované za možnú príčinu tejto choroby.

Ingrediencie:

1 hrnček mandľového mlieka

1 banán

50g kvalitnej horkej čokolády

1 lyžička škorice

1 lyžica medu

malá hŕstka lieskových orechov

3 kocky ľadu

Postup:

Banán olúpeme, nakrájame na kúsky, čokoládu nastrúhame (časť si môžeme nechať bokom na posypanie nápoja) a rozmixujeme s mandľovým mliekom a ostatnými ingredienciami vo výkonnom mixéri dohladka. Prisypeme ľadové kocky a ešte raz premixujeme. Nalejeme do pohárov a ihneď podávame.

zeleny-napoj-plny-zdraviaRaňajky č.2: “Zelené” smoothie

Nenechajte sa odradiť “jedovatým” vzhľadom tohto nápoja. Budete milo prekvapení jeho chuťou.

  • Špenát a rukola obsahujú veľké množstvo látok, ktoré podporujú funkciu mozgu a chránia nás pred demenciou. Ide predovšetkým o veľký obsah kyseliny listovej, vitamínu K a vitamínu E.
  • Jablká obsahujú vitamín E, kyslelinu listovú a hrajú tu tiež veľmi dôležitú úlohu. Sú to antioxidanty, ktoré chránia mozgové bunky proti voľným radikálom.

Ingrediencie:

90g čerstvého špenátu

10g rukoly

100g jabĺk

100 ml vody

Postup:

Všetky suroviny opláchneme, jablká zbavíme jadrovníkov a nakrájame na menšie kúsky. Všetko vložíme do odšťavovača a následne dôkladne premiešame.

Teraz už nezostáva než len popriať “Dobrú, zdravú chuť!”

2614 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes