pondelok , 27 september 2021
Domov > Články > Koľko kozmetiky dieťa skutočne potrebuje?

Koľko kozmetiky dieťa skutočne potrebuje?

Share Button
kolko kozmetiky

Foto: freedigitalphotos.net, autor: maya picture

Milé mamičky, možno si pamätáte na ukážku kúpania bábätka ešte v pôrodnici. Dieťatko sa okúpalo v navoňanom kúpeli a po kúpaní sme ho namazali olejčekom. Dostali sme inštrukcie, že môžeme použiť trošku šampónikaalebo aj nemusíme a my sme sa už na novorodeneckom oddelení tešili, ako nám bábätká krásne voňajú. Detičky však voňali prípravkom jednej nemenovanej značky a skutočnú vôňu bábätka sme si mohli vychutnať až doma, v prípade, že sme žiadnu kozmetiku nepoužili. Skutočne potrebujú malé detičky toľko kozmetiky?

Voda je základ hygieny. Malé dieťatko, ktoré iba nedávno prišlo na svet, sa samo osebe ani zašpiniť nedokáže. Vlásky má väčšinou ešte veľmi jemnulinké a ani sa mu nemastia. Prečo by mu teda pri kúpaní nemala stačiť čistá voda?

Už dávnejšie som sa presvedčila, že na tvrdení, že ,,to najzdravšie je zároveň to najjednoduchšie,’’ je skutočne veľa pravdy. Tak, ako aj ľahko dostupné lokálne surové ovocie či narýchlo udusená zeleninka v zdravom množstve pre nás majú nenahraditeľnú výživovú hodnotu, tak aj naše telo a pokožka nepotrebuje veľa. Keď sa človek zdravo stravuje, prejaví sa to na jeho krásnej pleti či koži. Komu chýba výživa zvnútra, tomu aj navonok niečo chýba. A nie je to voňavý krém, ani telové mlieko.

Reklamy v časopisoch a v televízii nás môžu poriadne zmiasť. Ponúkajú kozmetiku od výmyslu sveta už pre novorodencov. Olejčeky do kúpeľa či mlieka po kúpaní sú krásne voňavé a môžu vyvolať pocit, že ak ich nekúpime, nedoprajeme nášmu dieťatku to najlepšie. Poznám maminky, ktoré detičky od narodenia olejčekovali, aj keď ich pokožka vôbec nebola suchá. Kúpali ich vo voňavých prípravkoch aj napriek tomu, že bábätko má prekrásnu vôňu samo osebe. Nedokážeme ju však zacítiť, ak ju prekryje výrazná vôňa oleja do kúpeľa. Nie je to škoda?

Možno ste sa stretli aj s otázkou, ako často treba malé deti kúpať. Mne sa nikdy nezdalo potrebné deti kúpať každý deň, hlavne keď sú ešte úplne maličké. A keď už kúpať, tak len narýchlo, aby sa im koža z teplého kúpeľa veľmi nevysušila a dieťatko ju malo naďalej krásnu hladučkú aj bez akýchkoľvek mastných olejčekov a krémov. A vlásky? Väčšina detí nepotrebuje šampón ani do dvoch (či troch) rokov, kým sú vlásky väčšinou ešte úplne jemnučké.

Niektoré bábätká mávajú okolo krku a na hlavičke potničky. Stáva sa tak v letných mesiacoch. Najlepší spôsob, ako sa ich rýchlo zbaviť, je častejšie, ale ozaj rýchle kúpanie (sprcha) počas dňa, alebo im jednoducho stačí miesta s potničkami pretrieť vlhkou handričkou.

Do mrazivého počasia je vhodné dieťatku tváričku namastiť, predovšetkým ak už v kočíku sedí a tak ho nevieme pred mrazivým počasím natoľko chrániť, ako keď je ,,schované’’ v hlbokom kočíku. V ponuke sú dnes už rôzne prírodné mastičky vhodné na takéto použitie.

Vždy ma zaujímalo, či vôňa kozmetického prípravku deťom prekáža. Alebo ako sa bábätku spí, keď je celé naolejované… Prípadne keďnosí oblečenie vyvoňané avivážou. Dieťa, ktoré prijíma zdravú stravu, by malo mať kožu krásnu hebkú bez akéhokoľvek zásahu kozmetickým prípravkom. Preto je dôležité, ako sa dojčiaca (ale aj tehotná) mamička stravuje, pričom jej jedálniček by mal byť pestrý, ale zároveň zdravý. Rovnako je dôležitá voľba správneho mlieka, ak dieťa dojčené nie je.

Raz nám na hodine biológie profesor vyjadril nedostatok pochopenia pre dnešnú dobu, kedy si z tela sprchovými gélmi myjeme našu prirodzenú ochranu a nahrádzame ju chémiou v podobe telových mliek a olejov. A ešte za tento nezmysel aj platíme.

Pravdepodobne som niektoré mamičky v tejto ,,dobe kozmetickej’’ aj trošku šokovala. Určite svoj názor nechcem nikomu vnucovať. Pre svoje dieťa chceme my, maminy, to najlepšie a svoje deti určite aj najlepšie poznáme a sledujeme, čo im vyhovuje a kedy sú šťastné. Týmto príspevkom som chcela ponúknuť naturálny pohľad na také krásne obdobie, kedy si s drobčekom na seba zvykáme. Budem veľmi rada, keď prispejete svojimi názormi a skúsenosťami. Prajem Vám krásne chvíle s Vašimi najväčšími pokladmi 🙂

2773 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.