utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Sú detské potraviny skutočne vhodné pre deti?

Sú detské potraviny skutočne vhodné pre deti?

Share Button
detske potraviny pre deti

zdroj: http://www.freedigitalphotos.net; autor: marin

Existuje veľa prístupov k zdraviu, ktoré propagujú svoju pravdu, či už skutočnú, alebo falošnú v krásnom obale. Zároveň na nás z rôznych smerov ,,pokukujú‘‘ reklamné plagáty sľubujúc to zaručene najzdravšie. Marketingovo krásne znejúce slovo vitamíny je tak často skloňované, ako by bolo samozrejmé, že sa vitamíny nachádzajú v takmer každej potravine pre deti. My, rodičia, chceme deťom to najlepšie. K tomu patrí pevné zdravie a rodosť zo života. Ako odolať lákadlám dnešnej doby a ponúknuť našim deťom dobré základy pre zdravé stravovacie návyky, ktoré ich budú ovplyvňovať aj v dospelosti? Sú potraviny, ktorými kŕmime naše deti, skutočne vhodné pre deti?

Aktuálnym trendom je ponuka takzvaných detských potravín. Výrobky, ktoré sú vhodné pre staršie deti, sú balené v obale s fotkou ročného dieťatka, prípadne je na obale macík alebo iné usmiate zvieratko. U mnohých rodičov môže takýto obal vyvolať mylný pocit, že daná potravina je vhodná aj pre najmenšie deti. Zlou voľbou je napríklad konzumácia šunky a párkov deťmi mladšími ako tri roky (aj na obale detskej šunky a párkov je väčšinou napísané, ze tieto výrobky nie sú vhodné pre deti do 3 rokov-napriek tomu, že na obale je fotka malého dieťatka), pretože obsahujú éčka, veľké množstvo soli a dusičnany. Niektorí rodičia ponúkajú svojim malým detičkám slané pochutiny ako chipsy, arašidové chrumky a podobne. Okrem toho, že neobsahujú výživné látky, učia deti na nesprávne stravovacie návyky.

Naučte svojich najmilších na kvalitnú domácu stravu. Pred dlhšou prechádzkou by sa mali poriadne najesť, aby potom na výlete nemuseli jest ,,núdzové‘‘ suché potraviny bez výživovej hodnoty.

Samozrejme, deti opakujú po svojich rodičoch. Vidia, ako sa správajú a vnímajú taktiež aj to, ako sa stravujú. Ťažko povedať dieťaťu, ze bonbóny a cukríky nie sú vhodné, keď si rodičia doprajú hneď niekoľko takýchto lákadiel. V prvom rade by sme mali byť dobrým príkladom. Okrem toho, že to robíme pre naše deti, robíme to aj pre naše zdravie.

Niektorí rodičia zastávajú názor, že deťom treba dopriať. Samozrejme, tiež majú nárok na maškrtenie. Ide len o to, v akej podobe. Ak si raz dieťa naučíte na cukríky, lízatká, či čokoládu, vačšinou už nie je cesta späť. Akonáhle dieťa uvidí sladkosti v obchode alebo u kamarátky, okamžite a bez váhania po nich siahne. Lepšie je deti naučit na zdravé mlsanie. Mnohým rodičom sa osvedčilo ponúknuť svojim najmenším ovocie (predovšetkým v lete jahody, maliny, čerešne, broskyne,…), zeleninu (mladý hrášok, kukurica,…), med, sušené ovocie, celozrnné výrobky sladené medom, či sladom, celozrnný chlebík s domácim džemom,..

Možností je veľa. Základ je zvyknúť si na menšie, zato ale oveľa zdravšie mlsanie-radšej deťom dopriať kvalitu, ako kvantitu. Keď si dieťa zvykne na zdravé sladké, aj keby mu niekto ponúkol ,,nezdravé‘‘ sladké, vačšinou ho odmietne, pretože mu nebude vyhovovať syntetická chuť farbených koláčov a cukríkov, nehovoriac o presladenosti mnohých detských potravín. Základ je riadiť sa vlastným uvážením-čo je príliš sladké a syntetické pre rodiča, absolútne nie je vhodné pre dieťa.

Zvláštne je, že sa vitamíny nachádzajú v kakae a v cukríkoch. Pritom skutočné vitamíny treba hľadať na strome, na kríku, alebo v zemi. Vysvetlite svojim deťom, čo ich telíčku robí dobre a posilňuje ich imunitu. Zároveň ich chráňte pred farebnými nástrahami v nádhernom obale. Je to iba drahá a bezcenná náhrada jednoduchej, ale kvalitnej stravy.

Naučte vaše deti na pravú chuť poctivo vypestovaného ovocia a zeleniny. Namiesto lízatka a cukríkov ponúknite aj vašej detskej návšteve jabĺčko alebo sušené ovocie. Snažte sa zdravé stravovacie návyky presadiť aj u starých rodičov, vo vašej škôlke, či škole. Je to jednoduché-namiesto sladkostí dostanú detičky to, čo tu bolo už niekoľko tisíc rokov-zdravé dary prírody. Deti milujú aj jahody, melón či mladý hrášok. Jedia to, čo im ponúkneme a kopírujú stravovacie návyky nás, rodičov.

4929 Zobrazené celkovo 3 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.