utorok , 28 september 2021
Domov > Články > Chcete byť šťastní a zdraví? Objímajte sa!

Chcete byť šťastní a zdraví? Objímajte sa!

Share Button
ID-10041663

Foto: www.freedigitalphotos.net ; Autor: photostock

Objatie. Jednoduchá činnosť, ktorú môžeme vykonávať takmer kedykoľvek, kdekoľvek, nestojí nič a prináša samé pozitíva. Napriek tomu má väčšina z nás objatí nedostatok. Možno nám nepripadajú dôležité, nie je na nich čas, alebo sa na ne jednoducho zabúda. Je načase to zmeniť!

Poznáme veľa druhov objatí: priateľské, rodičovské, milenecké, pri vítaní, úteche… Nech už je akéhokoľvek typu, keď je precítené, úprimné od srdca, má liečivé účinky. Výskumy totiž ukazujú, že už po 20 sekundách strávených v objatí narastá v tele hladina oxytocínu. Je to takzvaný ,,hormón zaľúbených’’ a vyvoláva pocit ,,šteklenia” v žalúdku, potláča zlú náladu a depresie a vyvoláva pocit eufórie. V priebehu objatia klesá hladina stresového hormónu kortizolu a krvný tlak. Objímať by sme sa mali vraj aspoň štyrikrát denne. Nedostatok dotykov spôsobuje problémy: zvyšuje nervozitu a napätie, stres, spôsobuje poruchy spánku a depresívne stavy. Ešte stále si myslíte, že je objatie zbytočné?

 Vždy je dôvod na to, aby ste objali svoju lásku, deti, rodičov, starých rodičov, priateľov, kolegov,.. Je to prejav, ktorým sa neoplatí šetriť. Aj keď sa narodí malý človiečik, prikladá sa na mame na bruško či na prsník, pretože prvý kontakt je najdôležitejší. Deti prirodzene vyhľadávajú a zároveň rozdávajú objatia, to len my dospelí na ne občas zabúdame. Fyzický kontakt, dotyky a objatia sú veľmi potrebné nie len v partnerskom vzťahu, medzi rodičmi a deťmi, ale aj medzi priateľmi. Dotykom sa určite potešia aj vaši domáci miláčikovia.

,,Objímaciu” skupinku si dokonca založili zamestnanci jednej nadnárodnej spoločnosti v pobočke v Bratislave. A to aj napriek prísnym pravidlám americkej spoločnosti, čo sa týka sexual harassmentu 🙂 Pravidelne sa stretávajú v zasadačke, povymieňajú si objatia a spokojní a s pocitom šťastia sa vracajú pracovať na oddelenie. Podľa mňa skvelá myšlienka.

Liečivé účinky má aj objímanie stromov. Vyskúšajte energiu stromu pri únave alebo keď ste chorý, výsledok vás milo prekvapí.

Mnohí z vás ste už počuli o kampaniach ,,Free hugs” (objatie zadarmo). Táto myšlienka vznikla v roku 2004 v Austrálii. Jej podstatou je to, že sa na verejnosti objímajú cudzí ľudia a jej cieľom je poukázať na to, že nám chýbajú dotyky.

Moja veľmi dobrá kamarátka bola pred pár rokmi súčasťou takejto kampane a z energie objatí bola nadšená. Keď sa na Hlavnom námestí v Bratislave prechádzala s tabuľou ,,Free hugs a Objatie zadarmo’’, cudzinci neváhali a hneď sa k nej rozbehli. Naproti tomu boli Slováci skôr prekvapení, nechápavo pozerali a asi sa aj hanbili.

Vďaka skupinke mladých štedrých objatia rozdávajúcich ľudí máme aj u nás možnosť sa takejto kampane čoskoro zúčastniť. 25.júna sa koná na Slovensku vo viacerých mestách (viac na https://www.facebook.com/pages/Hug-day-in-Slovakia-De%C5%88-objat%C3%AD-na-Slovensku/305796532866020 )

 

Thug dayak smelo do objatí,  stojí to zato! 🙂

3249 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.