pondelok , 27 september 2021
Domov > Články > Natália Spišiaková: Jedzte zdravo a chutne

Natália Spišiaková: Jedzte zdravo a chutne

Share Button

Mnohí zIMG_5767-oki-UP_web vás Natáliu poznáte z Facebooku, kde takmer na dennej báze pridáva zdravé recepty, ktoré ulahodia nie len žalúdku, ale aj oku a maškrtnému jazýčku. Okrem toho, že rada varí a dobre vyzerá, ponúka aj poradňu stravovania a RAW kurzy. Niet divu, že si za taký krátky čas získala množstvo priaznivcov a obdivovateľov. Som veľmi rada, že vám môžem ponúknuť úvodné interview práve s Natáliou…

Každý máme svoj príbeh a prešli sme si mnohými krokmi, ktoré nás priviedli tam, kde sme. Prezraďte nám, čo Vás priviedlo k zdravému vareniu a RAW kurzom? Vašou profesiou ovplyvňujete životy mnohých ľudí. Inšpirujete a vediete ich po ceste za zdravou životosprávou. Aký je Váš príbeh cesty za zdravým životným štýlom?

Môj príbeh je veľmi jednoduchý, nemá žiadnu dramatickú zápletku 🙂 Jednoducho som sa chcela dať po dvoch detičkách do poriadku. Asi najväčším hnacím motorom boli bolesti chrbta a nadbytočné kilá. Tak som sa rozhodla pre kombináciu fitka a behu. K behaniu ma priviedol manžel, ja sama by som sa na tento šport určite nedala, mala som problém zabehnúť 2 km, aby som pritom neomdlela od straty dychu. Ale postupne, pomaly, pravidelnými tréningami som sa dostala až k zabehnutiu polmaratónov. Čo považujem za veľký osobný úspech. Fitko mám rada, robí mi dobre na chrbticu. Mala som šťastie na super trénera, s ktorým sme viedli nekonečné debaty o zdravej výžive, a ktorý ma vlastne aj naviedol na cestu zdravého stravovania. Trvalo rok, kým som sa dostala do formy, v akej som teraz a verím, že v nej už naveky ostanem.

Deti bývajú zlomovým okamihom v živote mnohých rodičov. K čomu Vás inšpirovali tie Vaše?

Na deťoch nekonečne obdivujem ich jednoduchosť. V premýšľaní, konaní, hre aj v jedle. Čisté, jednoduché, ničím nepoškvrnené detské duše sú to najúžasnejšie a najkrajšie, čo mi život doprial. Učia ma veci nekomplikovať. To sa pokúšam prenášať aj do kuchyne. Jednoduché jedlo z kvalitných surovín, rýchlo pripravené a zdravé. To je tá najideálnejšia kombinácia.

Ste na Vaše deti prísna, čo sa týka stravovania?

Stravovanie a moje deti – to je ťažké. V skratke – snažím sa svojej Grétke milo a s citom vysvetliť, že nie som najhoršia mama v triede, pretože jej nedávam na desiatu sladkosti. Že to robím pre jej zdravie, a že jabĺčko je lepšie ako čokoláda. Timon má dva a pol rôčka a zje asi 4 jedlá. Najprv ma to veľmi trápilo, ale potom som si povedala, že asi vie prečo. Určite má dôvod na to, prečo nechce napr. avokádo alebo broskyňu. Raz som mu avokádo zakamuflovala do pudingu a do pol hodiny ho vyvrátil. Jeho telíčko si samo pýta, čo potrebuje. Snažím sa to rešpektovať a len veľmi postupne mu pridávať nové jedlá.

Mnohé mladšie deti ako keby nepotrebovali toľko jesť. Je to iba prechodné obdobie, kedy veľmi preberajú, čo zjedia a potom sa to zase upraví. A veru, možno vedia, prečo. Ako vnímate stravovanie nás Slovákov?

Slovenská kuchyňa nie je pre mňa. Je všeobecne príliš ťažká, na mňa veľmi múčna, mastná a kalorická. Bravčovina, kačky, husi, pirohy, halušky, knedle, zemiaky, kysnuté koláče …. nerobia dobre môjmu tráviacemu systému 🙂 Inak proti domácej bryndzi, ovčiemu syru, žinčici alebo kvalitnej kyslej kapuste nemám výhrady, rada si ich doprajem, no nie v kombinácii s múčnym jedlom, 🙂 ako je to v slovenskej kuchyni zvykom. Vôbec, najväčším problémom našej kuchyne je nevhodné kombinovanie surovín.

Klientom radíte aj v oblasti zdravého stravovania. Ako reagujú na Vaše odporúčania ohľadne prechodu na zdravú stravu? Dajú si povedať?

Veľmi to závisí od toho, ako ďaIMG_5728-oki_webleko sú klienti s vedomosťami o zdravých potravinách. Niektorí ma prekvapia a stravujú sa celkom zdravo, iní zasa majú obrovské medzery a sú zvyknutí práve na to typické slovenské varenie. Všeobecne najväčší problém je, že ľudia nevedia, aké jedlá majú jesť v doobedňajších hodinách a čo je vhodné jesť zasa poobede a večer. A tak v domnienke, že telu treba dopriať množstvo vitamínov, zjedia večer kilo ovocia 🙂 Ľudia reagujú na moje jedálničky veľmi pozitívne, berú to ako skvelú inšpiráciu k vareniu nových jedál, tešia sa z toho, že jedlá sú nápadité, nenáročné na prípravu a zároveň zdravé 🙂 Za 2 týždne sa dokážu krásne nastaviť na pravidelné stravovanie a sami ho potom dodržiavať. Veľmi sa z nich teším. Všetko je to o pevnej vôli a timingu. Ak človek veľmi chce a záleží mu na tom, dokáže byť sám sebe skvelým manažérom 🙂

Organizujete aj kurzy, kde ľudí učíte, ako si zdravé jedlo pripraviť. Ako ich ľudia vnímajú a ako na ne reagujú?

Kurzy sú úžasná vec. Organizovať ich bol dlho môj sen. Mám v sebe nutkanie otravovať ľudí rečami o zdravom stravovaní a toto je skvelá príležitosť, ako im nenútene vysvetliť a ukázať, ako si život ozdraviť. Moje kurzy sú v podstate kamarátskymi stretnutiami. Väčšinou sa stretneme ľudia s rovnakým záujmom, a teda so záujmom o zdravé varenie / aj nevarenie 🙂 /a popri práci vedieme úžasné debaty o potravinách, o výžive, o receptoch …. veľmi ma to baví 🙂 Po každom kurze som ešte 2 dni plná dojmov. Verím, že je to obojstranné. Všetkým sa moje recepty páčia. Veľmi sa teším na september, kedy svoje kurzy oživím a skombinujem zdravé varenie s RAW dezertmi. Bude to paráda 🙂

Určite bude 🙂 Ktoré jedlo je Vaše najobľúbenejšie? Čo varíte najradšej?

Neviem, či mám obľúbené jedno jedlo. Ja jedlo zbožňujem a rada papám 🙂 Tak napríklad neodolám suši, milujem raňajkové kaše, zbožňujem tuniakový šalát s kopcom listovej zeleniny, som asi trošku závislá na dobrých vývaroch s koreňovou zeleninou, mám veľmi rada kozí syr s domácimi paradajkami, kari na rôzne spôsoby s mäsom aj bez mäsa, milujem cuketu a baklažán len tak opečené dochrumkava, denne musím mať veeeeľa listovej zeleniny, moje telo si ju žiada …. Asi je toho veľa 🙂 🙂 🙂

Ktorý výživový štýl Vám sedí najviac?

Dnes sa to len tak hemží novými a modernými výživovými štýlmi. Ja však nie som zástancom žiadneho konkrétneho. Naopak, z každého si dokážem vybrať to, čo mi vyhovuje. Napríklad na RAW stravovaní mi maximálne sedia zelené smoothies, ktoré si denne doprajem. Sedí mi na ňom jedenie množstva listovej zeleniny a samozrejme RAW dezerty, ktoré, ako mnohí vedia, sú moja mánia. Na paleo štýle mi zasa vyhovuje jednoduchosť prípravy, čisté línie a kvalita surovín. Na makrobiotike mi sedí rôznorodosť obilnín a plodín, nakoľko zbožňujem pohánku, proso, pšeno, quinou … ďalej vylúčenie rafinovaného cukru a bielej múky. A tak by som mohla pokračovať. V jednoduchosti – nie som zástancom žiadneho extrému a z každého štýlu si vyberám to, čo mi robí dobre.

Máte aj Vy občas slabé chvíľky a doprajete si niečo fakt že nezdravé? 🙂

Áno. Som normálny človek a mám svoje slabosti. Keď mamka upečie kysnuté makové buchtičky, tak zjem aj štyri naraz. Ale iba občas 🙂 Aj svojim klientom odporúčam v stravovaní voľné nedele 🙂 To je deň, kedy si môžu dopriať to, nad čím „slintajú“ celý týždeň 🙂 🙂 🙂

To je skvelý motivačný nápad! Najlepšie je byť sám sebe reklamou, čo nepochybne spĺňate. Všetko Vám hneď veríme 🙂 Prezraďte nám recept na takú skvelú postavu po dvoch deťoch.

Nič nie je bez námahy. Držať sa základných stravovacích zásad, posilňovať telo, dopriať mu aj aeróbnu záťaž a relaxovať. Aby sme však toto všetko dokázali, potrebujeme mať čistú hlavu, kľud a pohodu, čo znamená pevné zázemie v podobe milujúcich najbližších.

Popri dvoch malých deťoch ste začali robiť s vášňou a nadšením to, čo Vás baví a napĺňa. Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľkám ženám matkám?

Vložte do toho, čo robíte, všetku energiu, ktorej ste schopné, robte to srdcom, všetko sa Vám v dobrom vráti.

IMG_5528-oki_web

Aké máte ciele, plány v podnikaní, do ktorých sa chcete v najbližšej dobe pustiť? Na čo sa môžeme tešiť?

Plánov mám veľa 🙂 Každý deň ma napadne nový 🙂 Určite chcem rozvíjať svoju stránku, zmodernizovať ju. Ďalej plánujem pripraviť knihu so svojimi receptami. Od septembra chcem pokračovať v kurzoch zdravého varenia a RAW kurzoch. A mám ešte aj tajné plány, tie neprezradím, ale keď sa mi splnia, všetci o nich budú vedieť 🙂

To znie veľmi dobre 🙂 Ešte nám na záver prezraďte, akým mottom sa v živote riadite?

Motto nemám, ale mám otázku, ktorú si kladiem denne a ktorá ma vedie, verím, že správnym smerom. A to je: „ Robí ťa táto vec šťastnou ?“ Ak je odpoveď pozitívna – idem do toho! 🙂 🙂 🙂

Ďakujem za krásny a inšpiratívny rozhovor 🙂

Zdravé a chutné recepty, ako aj info o kurzoch a poradňu stravovania nájdete na http://www.zdravienatanieri.sk

 

5410 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.