utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Strava surová či varená? Ktorá je pre vás vhodnejšia?

Strava surová či varená? Ktorá je pre vás vhodnejšia?

Share Button
surova strava

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net/; Autor: KEKO64

V poslednej dobe sa veľa píše o surovej strave, vitariánstve, RAW dezertoch a smoothies. Pre niekoho je to iba spestrenie a doplnok jedálnička, pre iného každodenný životný štýl. Máte aj vy tendencie stať sa skutočným RAW konzumentom, ale váhate, či je to pre vás správna voľba? V nasledujúcich riadkoch Vám poradíme, ktorú indíciu vášho tela možno považovať za správnu odpoveď.

Na začiatok si položte jednoduchú otázku: Mávate studené ruky či nohy a býva vám zima? Pokiaľ ste odpovedali – ,,áno’’, mali by ste sa prikloniť k strave varenej. Studené ruky mávajú väčšinou ženy. Súvisí to s oslabenými obličkami. Vhodné je do jedálnička zaviesť zeleninové vývary a zeleninu si buď naparovať alebo krátko povariť. V lete sa však nemusíte báť surovej zeleniny a pokojne si doprajte zeleninové šaláty. V zime by vám surová zelenina, ktorá nie je práve v sezóne, preto je z dovozu a teda nie je práve čerstvá, či exotické ovocie mohli skôr uškodiť. Taktiež odporúčame fazuľové polievky či prívarky, pretože fazuľa pôsobí priaznivo práve na obličky.

Pokiaľ sa vás príznaky studených rúk či nôh netýkajú, môžete si dovoliť konzumovať oveľa viac surového ovocia a zeleniny a tak prijímať pre vás úžasný zdroj energie. Prikloňte sa radšej k voľbe sezónneho domáceho ovocia a zeleniny, zaručíte si tak čerstvosť. Voľte skôr ovocie a zeleninu z vlastnej záhradky či v BIO kvalite, aby ste predišli zbytočnej a nechcenej konzumácii pesticídov. Veľmi obľúbené sú mixované nápoje a smoothies. Aj pri ich voľbe je dobré riadiť sa heslom ,,všetko s mierou’’, pretože energia v potravinách sa mixovaním mení. Netreba zabúdať na to, že žuvanie stimuluje trávenie a posilňuje chrup.

Prajeme vám veľa zdravia a nech vám zeleninka v jedálničku nechýba-či už surová alebo varená 🙂

4154 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes

O autorovi Zuzana Jančoková

Zuzana Jančoková
Teším sa, smejem sa, milujem a robím to, čo ma baví. Mám rada ľudí a som šťastný človek. No nebolo to vždy tak. Zdravou stravou som dosiahla okrem zdravia a energie aj duševnú pohodu. Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia a jedno bez druhého nie je ono. Schopnosť lieciť sa máme v sebe, len jej treba uvoľniť cestu a načúvať svojmu telu. Chcela by som všetkým, ktorí v sebe cítia potrebu vo svojom živote niečo zmeniť, pomôcť cestou inšpirácie.