pondelok , 27 september 2021
Domov > Články > Šokujúce fakty a tipy pre silné a zdravé zuby

Šokujúce fakty a tipy pre silné a zdravé zuby

Share Button
Zuby

Foto zdroj: http://www.freedigitalphotos.net; Autor: Stuart Miles

Napriek tomu, že sme obklopení mnohými informáciami, nie vždy sa k nám dostanú tie správne. Zisky zo stomatologických výkonov, z techniky a z rôznych výrobkov pre zubnú hygienu majú popredné miesto. Zdravie zubov či celkové zdravie jedinca je na poslednom mieste a preto sa o dôležitých faktoch mlčí. Prečo ľudia v neindustriálnych štátoch (najmä rezerváciách), ktorí nikdy nevideli zubnú kefku a zubnú pastu a nekonzumujú mlieko a mliečne výrobky, majú zdravé zuby?

  1. Správna výžia je pre zdravý chrup nevyhnutná

Určite to znie čudne, ale vedzte, že človek je spomedzi všetkých cicavcov na zemi jediným, ktorý pokračuje v pití mlieka, dokonca mlieka iného cicavca po celý život. Budete však prekvapení faktom, že väčšina ľudí na tejto planéte mlieko nepije. Ba dokonca, mnohí ani kravské mlieko piť nemôžu, keďže majú ťažkosti s jeho strávením a spôsobuje im rôzne ochorenia.  Na tak častú otázku: “Odkiaľ teda vziať vápnik?”, je veľmi jednoduchá odpoveď. Presne odtiaľ, odkiaľ ho majú kravy a iné cicavce – zo zelene, zeleniny a ovocia a iných plodov. Napokon, slonom narastú mohutné kosti a pritom požierajú zelené listy rastlín. Je zrejmé, že všetkým cicavcom sa darí veľmi dobre, ak nasledujú svoj genetický program a požierajú tú správnu potravu. Výnimkou je človek, ktorý postupne odmieta vápnik z prírody a snaží sa ho nahradiť nestráviteľným vápnikom z kravského mlieka. (1)

  1. Zuby potrebujú námahu (tlak)

Inak povedané, zuby potrebujú hrýzť surové ovocie, zeleninu a iné plody, ktoré sa hrýzť dajú. Telo tak dostane výživu v podobe enzýmov, vitamínov, minerálov, antioxdantov, aminokyselín atď a vaše zuby začnú znovu pracovať a vyvíjať tlak. Čím viac sú namáhané, tým viac sú mohutnejšie a silnejšie. Ak zub hryzie surovú, tvrdú a živú stravu a má teda dostatočný a frekventovaný tlak, jeho štruktúra sa posilňuje a je hustejšia. Každodenným chabým žuvaním (nie hryzením) varenej stravy sa zuby pripravujú o ich prácu, stávajú sa lenivými. Ich mikroštruktúra redne a vzniká priestor pre vznik infekcii. Tieto infekcie sa do mikroštruktúry zuba nedostávajú zvonka, ale krvou, zvnútra. A to je dôvodom, prečo mnohí, ktorí sa svedomito starajú o zubnú hygienu, aj napriek tomu trpia kazmi. (2)

  1. Správna hygiena tiež spraví svoje

Pravdepodobne najjednoduchšia a najlepšia technika čistenia zubov je pomocou malých krúžkov. Základnou podmienkou je zubná kefka s mäkkými vláknami, inak si časom,,vyšúchate” zubné krčky. Ideálne je kúpiť si zubnú kefku s jemnými a extrémne hustými vláknami, naklopiť si ju smerom k ďasnu a bez tlaku čistiť krúživou technikou, 5–6 krúžkov na jednom zube. Medzizubná kefka je ideálna na čistenie medzizubných priestorov, pretože efektivita čistenia je oveľa väčšia ako pri čistení zubnou niťou. Nie je veľa ľudí, ktorí si s niťou dokážu dokonale vyčistiť medzizubný priestor bez toho, aby si poškodzovali ďasno. Samozrejme, ak má niekto veľmi úzke medzizubné priestory a nedostane sa tam ani s tou najtenšou medzizubnou kefkou, je použitie nite namieste. Čo sa týka dĺžky čistenia zubov, treba si ich čistiť tak dlho, kým nie sú čisté. Závisí to od šikovnosti jedinca a počtu zubov. Najdôležitejšie je umyť si zuby raz za deň poriadne. Na dennom čase v zásade až tak nezáleží. Baktérie zubného povlaku potrebujú približne 24 hodín na to, aby boli schopné škodiť. Zubný povlak je odolná štruktúra, s ktorou sa dá bojovať jedine mechanicky. Na svete zatiaľ nebola objavená látka, ktorá by bola schopná rozpustiť štruktúrovaný zubný povlak chemicky, bez poškodenia slizníc a ďasien. Výrobcovia ústnych vôd sa môžu v reklame zastrájať, koľko chcú. Ak však do tohto povlaku dôsledne „hrabnete“ kefkou, rozbijete jeho štruktúru, baktériám narušíte podmienky pre život. Toto vyčistenie stačí dôsledne urobiť raz za deň a najlepšie v čase, keď na dôkladné čistenie ešte máte energiu. (3)

  1. Zubár je tu na to, aby napravil, čo ste zanedbali, o vaše zuby sa za vás starať nebude

Čakárne u mnohých zubárov sú doslova preplnené a zubári nemajú čas na rozdávanie cenných rád pre bezchybný chrup, ale môžu čiastočne napraviť to, čo ste v starostlivosti o vaše zuby zanedbali.

  1. Vyhýbajte sa fluoridu v zubnej paste a v ústnej vode

Sme živení mýtom, že veľa fluoridov rovná sa málo kazu. Keď každá minerálka obsahuje fluoridy, prečo sa potom toľkým kazia zuby? Zisky z nezmyselných výrobkov pre zubnú hygienu majú žiaľ popredné miesto. Vyhýbajte sa nebezpečným zubným pastám a ústnym vodám, ktoré obsahujú fluoridy. Fluorid je jedovatá a hlavne karcinogénna chemikália, ktorá sa využíva hlavne ako jed na myši. (2) Mimochodom, aj detské zubné pasty obsahuju fluorid, tak pozor, chráňte si vaše detičky. Možno ani nie veľmi prekvapivý je fakt, že známy výrobca farmaceutických liečiv vyrába aj zubné pasty s obsahom fluoridu. Okrem fluoridov by sme v zubnej paste nemali chcieť ďalšie štyri zložky: penivú zložku SLS, bieliace látky, protikrvácavé zložky a nemala by mať RDA vyššie ako 70.  SLS – sodium lauryl sulfát sa dobre vstrebáva sliznicou úst a kumuluje v mozgu, pečeni a srdci. Koncentrácia peroxidu v paste je na bielenie zubov aj tak neúčinná. Vysoké RDA znamená, že zubná pasta pôsobí ako píling a škriabe sklovinu. Mnohí výrobcovia RDA pre istotu na paste ani neuvádzajú. Protikrvácavá látka často zakryje problém. Odstráni len krvácanie, nie však zápal. (3)

Zdroje:

(1)   http://www.badatel.net/list-o-mlieku-odkaz-pre-pacientov/

(2)   http://www.badatel.net/par-viet-o-zuboch-a-zubarstve/

(3)   http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/306588-bozk-je-intimny-akt-tak-sa-o-zuby-starajte/

 

16846 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes