pondelok , 27 september 2021
Domov > Články > Rozmnožujú sa astronomickou rýchlosťou a ich výkaly sú silným alergénom. Na roztoče v matracoch si radšej dajte riadny pozor.

Rozmnožujú sa astronomickou rýchlosťou a ich výkaly sú silným alergénom. Na roztoče v matracoch si radšej dajte riadny pozor.

Share Button

Sú slepé, majú 8 končatín a živia sa vašou starou kožou. Reč je o miliónoch roztočov, ktoré s vami každú noc spia vo vašej posteli. Navyše sa nedajú zlikvidovať, a preto je potrebné po 5 rokoch vymeniť matrac.

MatracetropicoRoztoče všade okolo nás

Zvieratká z triedy pavúkovcov nie sú vidieť ľudským okom, ale každá domácnosť je ich plná. Veľa ich nájdete napríklad v domácom prachu, v záclonách alebo v kobercoch.

V matracoch sa im však darí najlepšie, pretože:

  • človek matrac vyhreje na 25 stupňov, čo je pre roztoče ideálna teplota,
  • spáč sa potí a vytvára vlhké prostredie,
  • na matrac nesvieti slnko a roztoče nič neruší.

Navyše v posteli majú každý deň čerstvý prísun potravy. Z ľudskej kože odpadávajú odumreté bunky a roztoče nikdy netrpia nedostatkom. Čím viac času v posteli napríklad pri chorobe trávite, tým väčšie majú hody.

Životný cyklus roztočov

Tieto drobné živočíchy žijú niekoľko týždňov. Samička každý deň nakladie 1 vajíčko. Takže počet roztočov rastie naozaj astronomickým radom.

Mŕtve roztoče zostanú vo vnútri matraca. Predstava toho, že spíme na tisícoch mŕtvych roztočov je nepríjemná, ale nie je to ešte to najhoršie.

Živočíchy každý deň aj vylučujú a ich výkaly navždy zostanú v matraci. To už je naozaj problém, pretože práve výkaly sú silnými alergénmi. A 1 roztoč ich za svoj ​​krátky život vyprodukuje 200-krát viac, ako váži on sám.

Rešpektujte hygienickú životnosť matraca

Preto existuje takzvaná hygienická životnosť. Aj keď matrac ešte nie je na prvý pohľad nikde preležaný, vnútri už je zamorený rastúcou populáciou roztočov. Preto je najlepšie matrac po uplynutí 5-ročnej hygienickej životnosti vymeniť.

Potom sa totiž zvyšuje riziko, že alergény vystúpia do takej výšky, že začnú dráždiť aj človeka, ktorý predtým žiadne problémy nemal. Práve alergia na roztoče patrí k najrozšírenejším alergiám.

Medzi jej prejavy patria:Flu allergy. Sick girl sneezing in tissue. Health

  • vodnatá nádcha,
  • svrbenie a slzenie z očí,
  • kýchanie,
  • ekzém.

Vymeňte si matrac

Hoci alergie nebývajú životu nebezpečné, sú veľmi nepríjemné. Navyše výmena matracov po 5 rokoch vôbec nemusí byť tak drahá, ako si myslíte. Napríklad obľúbený český matrac FOX zoženiete v akcii 2 za cenu 1.

www.matracetropico.sk

 

2718 Zobrazené celkovo 1 Zobrazené dnes