utorok , 19 október 2021
Domov > Články > Detoxikácia podľa Miriam Latečkovej

Detoxikácia podľa Miriam Latečkovej

Share Button

Na jar viacerí amimakosi podvedome cítime, že by sme mali naštartovať svoje telo. Po zime je naše telo stuhnuté, bez energie, mnohí v zime priberú na váhe. Ak máte pocit, že váš organizmus potrebuje odľahčiť, je čas na detoxikáciu. Detoxikácia je očistná kúra, ktorá zbaví vaše telo toxínov, škodlivých látok, zbytočných usadenín a prečistí vám tráviaci trakt. Detoxikáciu môžete urobiť aj doma, ak je vaša vôľa dostatočne pevná, alebo na ňu môžete využiť špeciálny ozdravný pobyt zameraný na detox. Miriam Latečková je majiteľka obľúbeného eshopu Babičkina záhrada. Na otázky o tom, ako správne detoxikovať, čo vtedy jesť a kedy detox robiť odpovedá každoročne niekoľkým desiatkam klientov.  Preto sa rozhodla svoje skúsenosti a vedomosti zhrnúť a pripraviť komplexný detoxikačný pobyt, kde pod jej vedením môžete vyskúšať prekročiť svoje sily aj vy.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa rozhodla pre organizovanie pobytov?

Každý rok ma kontaktuje mnoho ľudí s rovnakými otázkami, ktoré súvisia s očistnými kúrami. Chodia k nám na predajňu v Nitre, alebo mi píšu maily. Chcú vedieť, kedy začať s detoxikáciou, ako pri nej postupovať, čo vtedy jesť a čo vylúčiť zo stravy, ktoré podporné prípravky používať, aby bola detoxikácia efektívna. Ľudia majú pocit, že chcú niečo urobiť pre svoje zdravie, ale nevedia presne ako a mnohí robia detoxikáciu nesprávne. Chcela by som dať týmto ľuďom odpovede na ich otázky a stáť pri nich počas toho, ako budú pomáhať svojmu telu stať sa silnejším a zdravším.

Bolo ťažké niečo také zorganizovať?

S myšlienkou ozdravných pobytov sa pohrávam už niekoľko rokov. Sama som sa zúčastnila podobných pobytov a viem, že po každom mi ostalo v hlave niečo, čo mi na ňom chýbalo, informácie, ktoré som sa nedozvedela a podobne. Postupne som si spisovala svoju predstavu o ideálnom pobyte spojenom s detoxikáciou a teraz tieto myšlienky prvýkrát vyskúšam pretaviť do reality.

Aké máš očakávania, aký výsledok očakávaš po týždni pobytu čo sa týka výsledku na ľuďoch?

Viem, že na pobyt prídu ľudia, ktorí si podobné kúry pravidelne vykonávajú, ale aj takí, ktorí pôst, či očistu nikdy nerobili, dokonca ani tú jednodňovú. Som pripravená na to, že prvé dni budem musieť byť veľkou oporou pre všetkých neskúsených, ktorí budú bojovať so svojou pevnou vôľou, ale z vlastných skúseností viem, že pre všetkých bude posledný deň očisty plný radosti, pozitivity a nekonečnej energie, ktorú v sebe objavia. Verím, že ľudia, ktorí prídu na pobyt s konkrétnymi zdravotnými problémami ako astma, či alergie sa naučia lepšie vnímať svoje telo, čo im pomôže vyliečiť si svoje choroby.

Pracuješ s ľuďmi aj naďalej , keď skončí pobyt a odídu z priestoru kde bolo o nich postarané a majú doma vedieť odolať a pripraviť si zdravé jedlo ?

Áno, samozrejme, budeme v kontakte. Detoxikácia je zbytočná, ak človek príde domov a pripraví si vyprážaný syr s hranolkami. Ja ale viem, že ľudia, ktorí sa pobytu zúčastnia si to ani nebudú vedieť predstaviť – ich trávenie bude natoľko voľné a ľahké, že sa im bude priečiť zaniesť si ho škodlivinami. Samozrejme, po návrate do víru pracovných dní sa zdravý životný režim dodržiava ťažšie.  Preto sa na pobyte budeme veľa rozprávať o zdravom varení – niekedy nie je ani potrebné urobiť veľa, často stačí pri našom bežnom varení zameniť suroviny za kvalitnejšie a pridať viac zeleniny.

Ako vyberáš miesta pre svoj pobyt, čo na nich hľadáš?

Detoxikačný pobyt by sa mal konať v prírode. Mojou podmienkou bol prenájom celého priestoru, aby nás nerušili iní návštevníci, tiež som chcela, aby v čase nášho pobytu nefungovala v penzióne reštaurácia. Samozrejmosťou je krásne prostredie v okolí. Detoxikácia je úzko spojená s pohybom, iba pohybom sa z tela dostávajú von toxíny, preto sa na pobytoch budeme veľa prechádzať, cvičiť jógua podobne. Chcela som, aby prechádzky prebiehali v malebnom prostredí a myslím, že som také miesto našla.

Podľa akého kľúča vyberáš lektorov a prednášajúcich a prečo vlastne  nechceš viesť prednášky len ty sama?

Popri svojej práci som mala možnosť stretnúť množstvo úžasných ľudí, ktorí sú pre mňa inšpiráciou, lebo sa venujú tomu, čo milujú. Je mi cťou, že ich môžem predstaviť aj ostatným. Na pobytoch budem mať skvelú inštruktorku hathajógy, o čínskej medicíne príde porozprávať aj môj učiteľ PetrBíly, ktorého si sama veľmi vážim, budeme mať prednášku o dôležitosti jódu a správnej funkcii štítnej žľazy v našom živote, spravíme si kurz bankovania. Samozrejme, najviac prednášok budem mať ja sama. Budem hovoriť o detoxikácií a jej pravidlách, ale pripravila som si aj ľahšie témy – budeme vyrábať prírodnú kozmetiku a liečivá. Chcela som, aby na pobyte bolo dostatok zaujímavého programu, aby sa všetci bavili a odišli z pobytu s veľkou motiváciou.

Sú ľudia ochotní investovať do tvojho zdravia?

Ľudia čoraz viac vidia ako im škodí bežný životný režim vstať-práca-jedlo-práca-deti-spánok. Majú pocit, že nemajú čas sami na seba, nemajú čas sa stíšiť, venovať sa svojim myšlienkam. Uponáhľaná doba nás často núti stravovať sa neracionálne, takzvane za behu. To nie je správne. Takisto si ľudia čoraz viac uvedomujú, že neexistuje zázračná tabletka na ozdravenie, lekári im nepomáhajú liečiť sa, len lepia náplasti na bolestivé príznaky. Ľudia sa začínajú viac pozerať na zdravotné problémy ako na komplexný problém duše a tela. My na detoxikačnom pobyte sa budeme snažiť dostať do súzvuku dušu aj telo a tým sa naučíme ako sa uzdraviť.

Akí ľudia sa na pobyt hlásia?

Je to veľmi rôzne. Hlásia sa tí, ktorí majú slabú pevnú vôľu a nedarí sa im detoxikovať doma, prídu aj takí, ktorí majú seriózne zdravotné problémy s ktorými si nevedia pomôcť, prídu aj ľudia, ktorí chodia na podobné pobyty ako na dovolenku, kde absolútne zrelaxujú. Na pobyte budeme mať rôzne vekové kategórie. Chcem povzbudiť hlavne pánov, ktorí majú občas strach sa otvoriť, aby sa podobných zážitkov nebáli – aj na našom pobyte budú páni.

Čo je cieľom tvojich detoxikačných pobytov?

Mojim cieľom je inšpirovať ľudí, aby prekročili svoje hranice. Aby išli mimo svojej komfortnej zóny, kde zrazu objavia, že ich telo dokáže oveľa viac, ako by od neho očakávali. Chcem, aby z pobytu odišli ľudia plní energie, vitality a dobrého pocitu, ktorý si prenesú do svojho bežného života, porozprávajú o ňom rodine, priateľom a kolegom. Chcem, aby sa ľudia na pobyty vracali a vnímali ich nielen ako možnosť upevniť si zdravie ale aj ako priestor pre rast svojej osobnosti.

Prvý detoxikačný pobyt pod vedením Miriam Látečkovej sa koná už v týždni od 1-7.4.2017 – ak sa ho chcete zúčastniť prihláste sa vyplnením dotazníka. Všetky ďalšie informácie o pobytoch a ďalších termínoch nájdete na stránke www.detoxpobyt.sk

detox pobyt

10299 Zobrazené celkovo 2 Zobrazené dnes